10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej TU-154 w katastrofie smoleńskiej zginął jaworznianin admirał Andrzej Karweta, dowódca Marynarki Wojennej RP.

REKLAMA

Andrzej Karweta urodził się 11 czerwca 1958 roku w Jeleniu. Od 1986 do 2002 roku był dowódcą ORP „Czapla”, ORP „Mewa” i 13 dywizjonu Trałowców. W latach 2005-2006 był zastępcą 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Od 11 listopada 2007 pełnił funkcję dowódcy Marynarki Wojennej. Był odznaczony Srebrnym i Brązowym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem Sił Zbrojnych w Służbie Ojczyzny, Złotym Medalem Za zasługi dla obronności kraju oraz Medalem Pro Memoria.

W rok po katastrofie, w czerwcu 2011 roku na uroczystości w Szkole Podstawowej nr 22, której admirał był uczniem, żonie Marioli wręczono przyznany przez Radę Miejską Jaworzna dyplom honorowy „Za zasługi dla miasta Jaworzna”.

Władze województwa śląskiego pośmiertnie odznaczyły admirała Andrzeja Karwetę tytułem „Zasłużony dla Województwa Śląskiego”. Odznaczenie wręczył ówczesny przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Bogusław Śmigielski. 30 sierpnia 2012 roku Rada Miejska nadała drodze wojewódzkiej nazwę – im. admirała Andrzeja Karwety. Droga biegnie od ulicy Krakowskiej do ulicy Wygoda.

Andrzej Karweta skończył Wyższą Szkołę Marynarki Wojennej, przeszedł wszystkie szczeble zawodowego awansu aż do stopnia admirała. Zawsze pamiętał o Jaworznie. W 2007 roku po otrzymaniu od prezydenta RP nominacji admiralskiej przyjechał prosto z Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego do Jaworzna, by tutaj wspólnie z rodziną cieszyć się swoim awansem. Wywiad (prezentujemy poniżej) z admirałem przeprowadziła wówczas w jego rodzinnym domu Mirosława Matysik.

9 lipca 2010 roku admirał floty Andrzej Karweta został pośmiertnie odznaczony mianem „Zasłużonego człowieka morza”. Była to siódma uroczystość w Ogólnopolskiej Alei Zasłużonych Ludzi Morza w Rewie.

Poniżej krótki fotoreportaż z pogrzebu admirała.

- REKLAMA - Zewnętrzne linki

1 KOMENTARZ