U dwóch kolejnych osób wykryto zarażenie koronawirusem. Jest pacjentka w Warszawie oraz pacjent w Raciborzu. Jak informuje rzecznik Ministerstwa Zdrowia, oboje pacjenci czują się dobrze i „są w sile wieku”, a więc nie są pacjentami z grupy ryzyka.

REKLAMA

– Pan, który przebywa w szpitalu w Raciborzu, odbył podróż autokarową z Włoch – powiedział Wojciech Andrusiewicz.

Niepokojące jest to, że zarażony podróżował z innymi pasażerami przez Jaworzno.

– Sanepid zna już wszystkich pasażerów autobusu, którym podróżował mieszkaniec Rybnika zarażony koronawirusem, przebywający w szpitalu w Raciborzu. Są to m.in. mieszkańcy Bytomia, Gliwic, Jaworzna czy Tychów – informował Dziennik Zachodni.

Pasażer mógł zarazić inne osoby w swoim otoczeniu oraz wśród pasażerów autobusu. Sanepid namierzył te osoby i mają one mieć pobrane próbki na obecność koronawirusa. Prawopodobnie to mieszkańcy Gliwic, Chorzowa, Tychów, Bytomia i Jaworzna – podaje sanepid.

Rzecznik dodał, że wszystkie osoby, które podróżowały z zarażonymi są już poszukiwane przez służby epidemiologiczne.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że jedną osobę zabrał transport sanitarny z terenu Jelenia. Informacja ta nie jest potwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.

Aktualizacja: Mieszkańcowi Jelenia wykonano testy na obecność wirusa. Wynik jest ujemny. Nie jest zarażony Koronawirusem.


Komunikat Wojewody Śląskiego:

– W dobrym stanie jest mężczyzna, mieszkaniec Rybnika, który obecnie przebywa na oddziale zakaźnym szpitala w Raciborzu. To pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem w naszym województwie – poinformował dziś po południu na briefingu prasowym wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Mężczyzna wrócił tydzień temu z nart z terenów północnych Włoch. Do domu przyjechał zorganizowanym autokarem, na pokładzie którego łącznie znajdowało się 33 pasażerów i 3 osoby obsługi. – Do wszystkich w ciągu zaledwie kilku godzin dotarli powiatowi inspektorzy sanitarni. 23 mieszkańców naszego województwa trafiło do kwarantanny domowej pod ścisłym nadzorem sanitarnym powiatowych inspektorów z: Gliwic, Rybnika, Tychów, Jaworzna, Chorzowa, Bytomia i Cieszyna. Pozostali również przebywają w kwarantannie w swoich miejscach zamieszkania, a chodzi o województwa: mazowieckie, dolnośląskie, lubelskie i opolskie. Żaden z tych pasażerów nie wykazuje symptomów chorobowych – przekazała wojewódzka inspektor sanitarna Urszula Mendera – Bożek.

Wszystkie służby bardzo sprawnie i szybko dotarły do osób z autobusu, gwarantując znacznie większe bezpieczeństwo i nie rozprzestrzenianie się wirusa – podkreślał wojewoda Wieczorek.

Jestem w stałym kontakcie z wszystkimi oddziałami zakaźnymi w województwie. Na terenie województwa dysponujemy odpowiednią liczbą miejsc. Jesteśmy przygotowani do zagrożenia – zapewnił wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych Włodzimierz Mazur.

 

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki