I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Jaworznie obchodzi 75. rocznicę istnienia szkoły. Jest to wyjątkowa okazja do spotkań z ludźmi, którzy tworzyli historię Jedynki. Do takich osób należy Pani Profesor Józefa Posch-Kotyrba, która przez wiele lat była w I LO nauczycielem matematyki, pełniąc także funkcję wicedyrektora, a także przez jeden rok funkcję dyrektora.

REKLAMA

2 marca odbyło się spotkanie z Panią Profesor, w trakcie którego licealiści mogli poznać tragiczne losy Jej rodziny. Pani Profesor Józefa Posch-Kotyrba jako pięcioletnie dziecko przeżyła rozdzielenie z rodziną i została wywieziona do Pogrzebienia koło Raciborza, gdzie zlokalizowany był Polenlager. Kolejny etap Jej wojennych losów związany był z obozem dla dzieci w Potulicach. Pani Profesor wspominała trudy egzystencji obozowej, radość wyzwolenia i niepewność związaną z dalszym losem Dzieci – Więźniów Obozów Koncentracyjnych.

Gdy po zakończeniu wojny udało Jej się wrócić do Jaworzna, dowiedziała się, że oboje Rodzice zginęli i odtąd Jej życie na zawsze będzie naznaczone wojennym fatum.

Spotkanie z Panią Profesor było dla młodzieży I LO pouczającą lekcją historii, a także przekonującym argumentem, że człowiek potrafi przezwyciężyć wiele tragicznych chwil, by później z determinacją dążyć do osobistego szczęścia.

75. rocznica istnienia I LO inspiruje do wielu ciekawych spotkań dowodzących, że piękno codzienności w XXI wieku jest osadzone w wydarzeniach wieku XX.

Julia Langier

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki