REKLAMA

Kiedy nie mamy możliwości wyjść z dzieckiem na spacer czy na plac zabaw, pozostaje nam zorganizowanie mu ciekawej rozrywki w domu. Dzieci zwykle same potrafią znaleźć sobie zajęcie, mając do dyspozycji całą gamę zabawek. Jeśli jednak widzimy, że maluch zwyczajnie się już nimi znudził, czas na zorganizowanie mu nowej atrakcji. Oto kilka sposobów na zabawę z dzieckiem w domu.

 

Podróże kulinarne

Taka zabawa to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Zaangażujmy dziecko do wspólnego przyrządzania posiłków. Zaczynając od śniadania możemy poprosić je o przygotowanie dodatków na kanapki, a następnie udekorowanie ich w ciekawy sposób. Możemy zaproponować jakąś konkretną tematykę, na przykład kanapki-zwierzątka lub kanapki-bohaterowie kreskówek. Dla dziecka będzie to świetna zabawa, a dla nas duża pomoc. 

Dzieci mogą nam również pomagać w czasie przygotowywania obiadu. Możemy przy okazji uczyć je, jakie są zasady gotowania, jakie wartości odżywcze mają poszczególne składniki oraz prosić malucha o pomoc w drobnych pracach, jak wsypywanie przypraw do zupy czy dekorowanie pizzy składnikami.

Choć gotowanie z dziećmi zwykle wcale nie oszczędza nam czasu, wręcz przeciwnie, to jest to świetny sposób na spędzenie z malchem czasu i wzmacnianie z nim więzi, a dla niego doskonała lekcja i niemała atrakcja.

 

Mapa skarbów

Ta zabawa będzie wymagała od nas poświęcenia czasu na poczynienie pewnych przygotowań. Na początek będziemy musieli stworzyć mapę skarbów na planie naszego mieszkania. Zadaniem dziecka będzie podążanie za wskazówkami i rozwiązywanie prostych zagadek, na przykład działania matematycznego, rebusu czy wykonania jakiegoś zadania (na przykład segregowania skarpet :)). Gdy maluch w końcu dotrze do skarbu, będzie tam na niego czekała nagroda. Może to być ulubiony słodycz lub nowa gra albo zaproszenie na wspólne, rodzinne oglądanie jego ulubionej bajki. Zabawa dostarczy dziecku mnóstwa frajdy i jednocześne zajmie mu sporo czasu, a zadania, które będzie po drodze rozwiązywać, będą dodatkowo utrwalały wiedzę ze szkoły czy przedszkola.

 

Rodzinne planszowki

Kto z nas nie lubi planszówek? To świetna rozrywka nie tylko dla dzieci, ale również dorosłych. Na rynku możemy znaleźć mnóstwo gier planszowych, które dostarczają świetnej zabawy i mnóstwa śmiechu każdemu, bez względu na wiek. Rodzinne popołudnie z planszówkami to doskonały sposób na spędzenie wspólnie czasu, a taka atrakcja może przerodzić się w regularny cykl zabaw, które wpiszemy w nasz rodzinny kalendarz. Polecamy w szczególności takie gry planszowe dla dzieci jak La Cucaracha, cykl Dzieci kontra Rodzice, Pędzące Ślimaki czy Gorący Ziemniak. 

 

Budujemy domowy ogródek

 

Ostatnią z naszych propozycji na domową zabawę z dzieckiem jest tworzenie domowego ogródka. To doskonała zabawa, która zaangażuje malucha na długi czas, bowiem będzie on mógł codziennie obserwować postępy i tym samym poznać prawa rządzące światem roślin. 

Przygotujmy skrzyneczkę lub doniczki z ziemią ogrodową oraz nasiona ulubionych ziół: mięty, natki pietruszki, oregano czy bazylii. Następnie wspólnie z dzieckiem zorganizujmy sianie. Pozwólmy mu wykonać wszystkie prace samodzielnie, podpowiadając, jak to robić prawidłowo. Następnie przekażemy mu najważniejsze informacje dotyczące podlewania i dbania o rośliny, gdyż będzie to obowiązek naszego malucha. Dziecko będzie z niecierpliwością zaglądać do roślinek każdego dnia w nadziei na ujrzenie pierwszego kiełka, a następnie rozwijającej się rośliny.

 

Pomysłów na zabawy w domu jest mnóstwo, a ogranicza nas w ich wymyślaniu tylko nasza wyobraźnia. Jak widać dziecko można zaangażować do codziennych czynności w sposób dla niego ciekawy i rozwijający jego umiejętności, wystarczy tylko zorganizować mu bezpieczne stanowisko pracy i być przy nim, dzieląc się niezbędną wiedzą oraz odpowiadając na wszystkie jego pytania.

Artykuł przygotowany we współpracy z serwisem cowsiecipiszczy.pl

undefined

- REKLAMA - Zewnętrzne linki