REKLAMA

Osoby, które nie lubią dokupować nowych gadżetów służących do uprawiania sportu, zastanawiają się czasem, czy rzeczywiście trzeba dokupować specjalną matę do jogi?

Którą matę do jogi wybrać z różnych rodzajów dostępnych na rynku i czy rzeczywiście ma to znaczenie dla efektów i komfortu ćwiczeń?

Na początku więc warto napisać, co daje ćwiczenie na profesjonalnej macie do jogi:

  • trudniej się poślizgnąć – ćwiczenia są bezpieczniejsze i łatwiej je wykonać
  • wchłaniają i odparowują pot
  • mają format sprawdzony przez dekady praktyk – taki najlepiej się spisuje.

Oczywiście poszczególne cechy zależą od materiału wykonania i rodzaju maty.

Tanie maty do jogi – czy warto?

Wiele osób zaczynających przygodę z tą dyscypliną kieruje pierwsze kroki do marketu sportowego czy supermarketu, gdzie kupuje pierwszą z brzegu, zazwyczaj najtańszą matę do jogi. Spisuje się ona podobnie, jak najtańsze deskorolki czy kombinezony motocyklowe – źle. Dlatego jeśli dopiero zaczynamy interesować się jogą, to lepiej odpuścić takie zakupy. W studiu jogi można ćwiczyć na dostępnych tam matach, a w domu taka kiepska mata nie będzie się znacząco różniła jakością od dywanu przykrytego kocem. Ewentualnie można taką wybrać na pojedynczy wyjazd z jogą.

Przy nieco większej ilości czasu na poszukiwania sprzętu, gdy już wiemy, że jogą będziemy się zajmować często, można sięgnąć po najtańsze modele mat do jogi ze sklepów specjalistycznych.

Pamiętaj, że mata do jogi służy tylko do tego sportu. Jeśli chcesz też zabierać ją ze sobą na fitness, gdzie czasem chodzi się w butach i używa np. ciężarków, to najtańsza mata szybko się zniszczy. Z kolei osoby, które wyjeżdżają często na warsztaty i chodzą do różnych klubów w całym mieście, docenią maty lekkie, o wadze 1-2 kg. Dla tych, którzy ćwiczą w domu lub przydomowym studio, większe znaczenie powinien mieć komfort i jakość maty.

Dlaczego lepiej dopłacić za matę do jogi?

Maty specjalistycznych firm mają swoje plusy. Po pierwsze, zostały przygotowane przez ludzi, którzy też na co dzień zajmują się jogą i wiedzą, jakie parametry powinien mieć odpowiedni sprzęt. Coraz częściej takie maty są wykonane z naturalnych substancji, które nie wydzielają szkodliwych oparów. Takie są maty Manduka, EkoPro Diamond czy Utupluti. Maty do jogi Utupluti z naturalnego kauczuku są dodatkowo pokryte poliuretanem, który zwiększa przyczepność i działa antypoślizgowo. Teoretycznie może się wydawać, że kwestia uwalniania oparów z maty syntetycznej nie ma znaczenia. Jednak biorąc pod uwagę, że jogin spędza przeciętnie kilka godzin w tygodniu z twarzą przy macie, warto jednak zwrócić uwagę na ten czynnik.

A może na zamówienie?

Wielu początkujących joginów myśli: po co kupować specjalną matę, skoro mam piękny koc/nieużywaną chustę i mogę z nich samemu zrobić matę? Czasem stoi za tym również chęć ćwiczenia w bliskości pięknych i unikalnych wzorów i kolorów. To podejście jednak szybko ukazuje swoje wady – mata do jogi powinna jednak być wykonana ze specjalnego materiału antypoślizgowego. Można najwyżej zamówić matę na zamówienie z wybranym motywem, choć jest do dość drogie rozwiązanie. Maty na zamówienie wybierają też osoby bardzo wysokie, dla których standardowa długość ok. 180 cm to za mało.

Zanim jednak zaczniesz szukać maty na zamówienie, rozejrzyj się pośród tego, co już dostępne jest na rynku. Niektórzy nie wiedzą, jak bogata jest oferta marek. Zamawianie maty indywidualnie nie powinno też być kierowane chęcią wybrania lokalnego produktu – maty też już są dostępne na rynku, np. w ofercie takich sklepów jak mazurskie Utupluti. U lokalnego dostawcy możesz dopytać o wszystkie szczegóły i dobrać matę idealnie do swoich potrzeb.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki