REKLAMA

Przeglądając projekty domów nietrudno zauważyć, że obok typowych projektów domów parterowych i domów z poddaszem użytkowym, znajdują się domy z poddaszem do adaptacji. Zobaczmy zatem, kiedy wybór takiego projektu ma sens i jakie są jego zalety.

Dopasowanie do aktualnych potrzeb

Dom z poddaszem do adaptacji to idealne rozwiązanie w sytuacji, gdy aktualne potrzeby mieszkaniowe nie są zbyt wielkie, ale wiadomo, że po jakimś czasie może się to zmienić. Z takim przypadkiem można mieć do czynienia z wielu różnych powodów, a najczęściej należą do nich kwestie związane z powiększeniem rodziny w przyszłości. Na razie jest to jednak w planach, mniej lub bardziej odległych, dlatego chcą mieć możliwość łatwego wprowadzenia zmian w przyszłości.

Powodem rozpoczęcia prac związanych z adaptacją poddasza może być  pojawienie się w domu dzieci, potrzeba „pójścia na swoje” młodszego pokolenia czy wręcz odwrotnie, konieczność zaopiekowania się osobą starszą, która do tej pory mieszkała samodzielnie. W zależności od tego góra może służyć dzieciom, młodym lub dotychczasowym mieszkańcom parteru, gdy do domu ma się wprowadzić osoba starsza, której wygodniej będzie mieszkać na dole.

Zmiany w sposobie użytkowania domu mogą pojawić się również wtedy, gdy zmienia się sytuacja zawodowa któregoś z mieszkańców i potrzebuje przestrzeni do pracy. Praca zdalna w wielu sytuacjach jest świetnym rozwiązaniem, a przestrzeń poddasza może się świetnie sprawdzić jako domowe biuro.

Możliwość podziału budowy na etapy

Wybór domu z poddaszem do adaptacji oznacza możliwość podziału budowy na etapy. Bez przeszkód można najpierw wykończyć parter i w nim już mieszkać, a dopiero w przyszłości myśleć o pracach na poddaszu. To znacząco obniża koszty budowy i pozwala rozłożyć je w czasie. Dla wielu osób jest to bardzo korzystne rozwiązanie, szczególnie gdy mają oni ograniczone własne zasoby finansowe i zdolność kredytową.

Możliwość obniżenia kosztów budowy

Dom z poddaszem do adaptacji jest tańszy od budowy domu z poddaszem użytkowym nie tylko dlatego, że można podzielić jego budowę na etapy, ale również dlatego, że jego budowa jest dużo tańsza. Pierwsza różnica polega na tym, że można zastosować lżejszy strop, co jest tańsze. Dodatkowo nie trzeba od razu wykańczać poddasza, co znacząco obniża koszty budowy oraz nie trzeba robić schodów, co również korzystnie wpływa na kosztorys całej budowy.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki