Buk niezwyczajny

Oto kolejna lekcja botaniki Piotra Grzegorzka. To dobra inspiracja do rozglądania się wokół siebie nie tylko w czasie kwarantanny.

REKLAMA

Tym razem zdecydowanie zapraszam do parku w Chrzanowie, gdzie w sąsiedztwie muzeum rośnie niezwykły buk zwyczajny – Fagus sylvatica. To odmiana o zwisających pędach.

Takie formy u różnych gatunków drzew nazywamy płaczącymi i zazwyczaj kojarzymy je z wierzbami. A tymczasem to przytrafia się wielu gatunkom drzew. Wystarczy, aby była zachwiana równowaga pomiędzy dwoma rodzajami drewna, znaczy się kompresyjnego i tensyjnego, które budują gałązkę i utrzymują ją w przyrodzonym dla danego gatunku stanie.

Bohater tego filmu to jedna z ośmiu najbardziej popularnych odmian w tym gatunku. Istnieje jej wariant o czerwonych liściach. Chrzanowski buk swoje piękno ujawni dopiero w końcu kwietnia. Ten film powstał w oparciu o materiały z ubiegłego roku. Ponieważ jego gałązki zwisają, warto przyjechać do nas na początku maja, aby przyjrzeć się jego męskim kwiatom. Można też po prostu stanąć pośrodku utworzonego z jego gałązek namiotu i zrobić sobie ciekawe selfie.

Piotr Grzegorzek

- REKLAMA - Zewnętrzne linki