foto: kolegiata.jaworzno.pl

W niedzielę 22 marca ks. prałat Eugeniusz Cebulski obchodził jubileusz 50-lecia kapłaństwa. W jego intencji w kolegiacie św. Wojciecha odprawiona została msza święta.

REKLAMA

Ks. Eugeniusz Cebulski urodził się 16 grudnia 1944 roku w Żywcu. Święceń kapłańskich udzielił mu kardynał Karol Wojtyła 22 marca 1970 roku. Po przyjęciu święceń kapłańskich rozpoczął pracę duszpasterską w Rabie Wyżnej, a później pełnił posługę kapłańską w Krakowie w parafiach św. Szczepana i Najświętszej Marii Panny Królowej Polski.

W latach 80. został oddelegowany przez abp. Franciszka Macharskiego do stworzenia nowej parafii w Jaworznie w Starej Hucie. Od 1993 roku był proboszczem w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Byczynie. 30 grudnia 2004r. został mianowany przez ks. bp. Adama Śmigielskiego prepozytem, czyli proboszczem kolegiaty św. Wojciecha i św. Katarzyny.

Dekretem ks. biskupa Grzegorza Kaszaka z dnia 30 czerwca 2012 roku objął funkcję dziekana dekanatu jaworznickiego. Nową funkcję rozpoczął 2 lipca. Dekanat to jednostka organizacyjna kościołów katolickich który składa się z kilku lub kilkunastu parafii. Nadzór nad nimi sprawuje dziekan, który te parafie wizytuje. W skład dekanatu św. Wojciecha
i św. Katarzyny wchodzą następujące parafie: parafia Świętych Wojciecha i Katarzyny (siedziba dekanatu), parafia Miłosierdzia Bożego – Bory, parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa – Byczyna, parafia Najświętszej Maryi Panny Nieustające Pomocy – Ciężkowice, parafia Świętego Krzyża w Jeleniu, parafia Świętego Józefa Rzemieślnika w Jeziorkach, parafia św. Barbary – Podłęże, parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Sobieskim, parafia św. Karola Boromeusza w Starej Hucie.

Ks. Cebulski jest kanonikiem honorowym kapituły katedralnej. Jego pasją jest zbieranie pamiątek związanych z Ojcem Świętym Janem Paweł II. Zorganizował już kilka wystaw swoich eksponatów. Jubilatowi ks. prałatowi Eugeniuszowi Cebulskiemu najserdeczniejsze życzenia błogosławieństwa Bożego w apostolskiej działalności, wiele radości i wytrwałości w pracy duszpasterskiej oraz zdrowia i wszelkiej pomyślności składają parafianie.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki