REKLAMA

Światło spełnia niezwykle ważną rolę zarówno na cenie, jak i estradzie. Często to właśnie dzięki niemu można zbudować odpowiednią atmosferę i wydobyć różne niuanse scenicznej przestrzeni.

Oglądając koncerty, przedstawienia lub różne eventy sceniczne, często nie zwracamy uwagi na światło. Tymczasem to właśnie one mają ważne zadanie w budowaniu scenicznej przestrzeni.

Jak oświetlać obiekty na scenie?

Aby osiągnąć jak najlepszy efekt, potrzebny jest nie tylko odpowiedni sprzęt do oświetlenia sceny, ale również wiedza i doświadczenie realizatora światła. Sprzęt należy skompletować tak, aby zachować istotną zasadę oświetlenia trójpunktowego. Trzeba wykorzystać do tego trzy rodzaje światła. Pierwsze z nich to światło główne, które jest najważniejsze i najsilniejsze ze wszystkich, jakie zostaną użyte. Takie światło umieszcza się w pionie pod kątem 30 stopni. Najczęściej jako oświetlenia głównego używa się reflektorów i reflektorów profilowych.

Drugi typ światła, którego nie może zabraknąć na scenie, to światło tylne, zwane również kontrowym. Dzięki niemu można optycznie wyodrębnić obiekt lub postać na scenie z tła. Pozwala to uzyskać efekt trójwymiarowy. Aby jednak efekt był właściwy, konieczne jest umieszczenie źródła takiego światła pod kątem co najmniej 45 stopni (im większy kąt, tym lepszy efekt). Jako światło tylne wykorzystywane są również reflektory, chociaż muszą mieć mniejszą moc niż emitujące światło główne.

Trzeci rodzaj światła, którego nie powinno zabraknąć na scenie, to światło wypełniające. Należy je umieścić naprzeciwko światła głównego. Zadaniem światła wypełniającego jest rozświetlenie tła i wyeliminowanie światłocienia.

Światło a kształtowanie przestrzeni

Warto pamiętać, że oświetlenie sceniczne ma za zadanie nie tylko rozświetlić scenę i obiekty, ale również powinno budować odpowiednio przestrzeń. To szczególnie ważne w czasie przedstawień teatralnych, ale i w czasie koncertów. Odpowiednie operowanie światłem pozwala tworzyć właściwy nastrój, podkreślać różne emocje, a do tego umożliwia kształtowanie przestrzeni. W tym kontekście ważny jest wybór między światłem ciepłym a zimnym. Ostatnie przyda się przy budowaniu efektu tajemniczości i grozy, podkreślaniu ciemnej barwy. Ciepłe światło buduje nastrój radości, piękna, nostalgii, podkreśla intensywne kolory.

Oświetlenie sceniczne – co znajdziemy w sprzedaży?

Na rynku można znaleźć różne elementy oświetlenia scenicznego, które pozwalają dowolnie kształtować atmosferę sceniczną i podkreślać w różny sposób obecność różnych obiektów oraz postaci. Należy zastanowić się nad doborem odpowiednich projektorów profilowych i jednosoczewkowych. Miękkie oświetlenie można uzyskać za pomocą naświetlaczy. Nowoczesnymi rozwiązaniami są skanery do projekcji obrazów, automatyczne oprawy oświetleniowe, reflektory typu LED PAR, reflektory prowadzące itp.

Oświetlenie sceniczne powinno być wybierane w zależności od konkretnego wydarzenia, koncertu lub przedstawienia. Szeroka gama produktów do oświetlania pozwala zrealizować nawet najbardziej śmiałe pomysły z doskonałym rezultatem.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki