REKLAMA

Spondyloza i spondyloartroza. Na czym polega zwyrodnienie kręgosłupa?

 

O dolegliwościach ze strony kręgosłupa słyszymy bardzo często, szczególnie od osób będących już po 60. roku życia. Na czym dokładnie polega jego zwyrodnienie? Skąd się bierze, jak można je leczyć i w jaki sposób zapobiegać?

 

Kręgosłup to taki trochę cichy bohater naszego ciała. Zazwyczaj bardzo dużo mówi się o sercu, mózgu, wątrobie czy nerkach – i choć znaczenie każdego z tych organów jest rzeczywiście ogromne, to jednak często zapominamy jak istotą rolę odgrywa w naszym życiu kręgosłup. To właśnie on stanowi ochronę dla rdzenia kręgowego, w którym znajdują się wszystkie najważniejsze ośrodki organizmu (m.in.: ten odpowiedzialny za oddychanie). Ponadto, kręgosłup pozwala nam utrzymywać właściwą postawę ciała. To na nim wspiera się cały nasz szkielet (i mięśnie).

 

W kręgu zainteresowania

 

Na ludzki kręgosłup składają się 33 kręgi podzielone na pięć anatomicznych odcinków, kolejno od góry: szyjny (7 kręgów), piersiowy (12), lędźwiowy (5), krzyżowy (5) i guziczny (od 4 do 5). W dwóch ostatnich segmentach kręgi są zrośnięte. W pozostałych – muszą być od siebie w jakiś sposób oddzielone, aby możliwe było właściwe (czytaj: skuteczne i bezbolesne) poruszanie się. W końcu prawie każdy ruch naszego ciała musi zostać odpowiednio zamortyzowany przez kręgosłup.

 

Spondyloza – co to takiego?

 

Spondyloza to inaczej zwyrodnienie kręgosłupa. W jej przebiegu, z powodu zniekształcenia lub uszkodzenia kręgów (najczęściej ich trzonów) pojawiają się silne, często promieniujące bóle, uczucie sztywności, a u niektórych osób także zaniki mięśniowe. Choć najbardziej daje się we znaki około 60-70. roku życia, schorzenie często zaczyna się rozwijać już około 30-tki. Niestety, sprzyja mu siedzący tryb życia, jaki prowadzi większość z nas (np. długa praca przed komputerem), a także mała aktywność fizyczna, urazy, zła dieta oraz niekorygowanie wad postawy (np. skoliozy).

 

A czym jest spondyloartroza?


Spondyloartroza również jest rodzajem zwyrodnienia, ale dotyczącego stawów międzykręgowych. Stawy te umożliwiają ruchy poszczególnych kręgów względem siebie – a co za tym idzie, są właściwie podstawą całej mobilności całego naszego ciała. Jednak na skutek różnych czynników, np. urazów, zwężenia szpary stawowej, przeciążania kręgosłupa lub złej higieny pracy może dojść do wystąpienia dolegliwości bólowych, często z towarzyszącym uczuciem mrowienia. Spondyloartroza występuje najczęściej w kręgosłupie lędźwiowym i również może zaczynać się w wieku 30-40 lat.

 

Leczenie stanów zwyrodnienia kręgosłupa

 

Dolegliwości z jakimi wiążą się stany zwyrodnieniowe kręgosłupa potrafią być bardzo uciążliwe i znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Na szczęście można podjąć leczenie, które pozwoli je spowolnić i ograniczyć ich wpływ na nasze życie. Pomoże fizjoterapia, kinezyterapia, taping i inne techniki rehabilitacji. W bardziej zaawansowanych postaciach możliwe jest także leczenie operacyjne. Neurochirurg Grzegorz Piwowarski to jeden z lekarzy zajmujących się tego typu zabiegami w Form Grupa Lekarska – klinice ortopedii i neurochirurgii w Warszawie https://formgl.pl/.

- REKLAMA - Zewnętrzne linki