REKLAMA

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że w okresie jesienno-zimowym powodem kiepskiego samopoczucia nie musi być wcale pogoda, ale suche powietrze w mieszkaniu.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że w okresie jesienno-zimowym powodem kiepskiego samopoczucia nie musi być wcale pogoda, ale suche powietrze w mieszkaniu. Rozwiązaniem w tym przypadku jest nawilżacz powietrza. Czym jednak należy sugerować się przy wyborze takiego urządzenia?

Jaki nawilżacz powietrza kupić do swojego mieszkania?

Najpopularniejsze są cały czas nawilżacze parowe. Urządzenia tego rodzaju wytwarzają ciepłą mgiełkę z wody, która znajduje się w zbiorniku. Po jej wlaniu i włączeniu, woda jest podgrzewana i emitowana jest na skutek tego mgiełka. Przy okazji większość bakterii ulega zniszczeniu, a więc taki nawilżacz pełni również rolę podstawowego oczyszczacza powietrza. Z drugiej strony urządzenie tego typu zużywa sporo energii. Uciążliwe bywa w upalne dni.

Nawilżacze ewaporacyjne emitują z kolei zimną mgiełkę wodną. Zasada ich działania jest prosta. Urządzenia tego rodzaju posiadają specjalną komorę i wkład z filtrem. Zasysają powietrze, nawilżają i wyrzucają  poprzez wentylator. Zużywają mniej energii niż modele parowe, a ponadto można wykorzystać w ich przypadku specjalne olejki czy wkłady aromatyzowane. Pracują jednak dość głośno, co bywa irytujące.

Ostatnim rodzajem nawilżaczy powietrza są modele ultradźwiękowe, które wykorzystują fale dźwiękowe o dużej częstotliwości. To właśnie one rozbijają cząsteczki wody, tworząc mgiełkę, którą po pomieszczeniu rozprowadza wentylator. Sama mgiełka może być ciepła lub zimna. Nowoczesne modele pozwalają bowiem na wybór w tym zakresie. Niektóre posiadają wbudowany higrometr. Tego typu rządzenia są ciche i energooszczędne. Wymagają jednak regularnej wymiany filtrów. Bez tego mgiełka będzie zanieczyszczona. Ponadto emitowane w tym przypadku fale ultradźwiękowe, które są niesłyszalne dla człowieka, mogą drażnić psy czy koty.

Czym należy się kierować przy wyborze odpowiedniego dla siebie nawilżacza powietrza?

Z całą pewnością warto wziąć pod uwagę wymiary pomieszczenia, które ma być docelowo nawilżane. Jeśli jest to niewielki pokój np. dziecka,niema tak dużego znaczenia, ale już przy okazji salonu, wydajność urządzenia jest kluczowe. Model o niewielkiej mocy może się bowiem okazać niewystarczający.

Kolejnym istotnym elementem w tym przypadku jest oczywiście pojemność zbiornika na wodę. Im jest on większy, tym rzadziej wymaga napełniania. Warto też zastanowić się nad tym, kiedy i w jakich okolicznościach nawilżacz będzie wykorzystywany. Niektóre osoby stosują urządzenia tego rodzaju jedynie w okresie grzewczym, a inne przez cały rok. Ponadto kluczowe znaczenie ma to, czy nawilżacz będzie stosowany w pokoju dziecięcym. Jeśli tak to eksperci zalecają zakup modelu parowego, który wytwarza czystą, sterylną ,oczyszczoną z drobnoustrojów mgiełkę. Nowoczesne urządzenia dostępne obecnie na rynku coraz częściej posiadają także różnego rodzaju funkcje dodatkowe np. jonizację powietrza czy jego oczyszczanie. Z tego powodu pełnić mogą one funkcję również prostych oczyszczaczy powietrza. Cieszą się one coraz większą popularnością.

Warto poznać również ranking nawilżaczy powietrza, aby poznać opinie ekspertów na temat najlepszego na rynku modelu.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki