Kostka brukowa stała się numerem jeden w zakresie budowy chodników, placów, ogrodów i kompozycji wokół domów.

REKLAMA

Wyparła wcześniej wiodący kamień polny, płyty chodnikowe i trylinkę. Wiąże się to z łatwością wykonania, dobrym efektem wizualnym i oczywiście stosunkowo niewielkimi kosztami uzależnionymi od wyboru typu kostki.
Układanie kostki brukowej na większych powierzchniach początkowo zajmowało wiele czasu, gdyż większość prac, w tym układanie samej kostki wykonywane były ręcznie. W związku z dużą popularnością układanie zostało niemal całkowicie zmechanizowane, więc układanie kostki na dużych powierzchniach nie stanowi najmniejszego problemu. Jeżeli mamy do wykonania niewielki chodnik, podjazd, czy ułożenie kostki w niewielkim ogrodzie to możemy to oczywiście wykonać sami, wystarczy do tego podstawowa wiedza z zakresu budownictwa, chęci i czas. Krok po kroku powiemy sobie od czego powinniśmy zacząć i na co zwrócić uwagę.

Wykonanie pomiarów

Wszelkie prace związane z ułożeniem kostki powinniśmy poprzedzić wykonaniem planu i zrobieniem pomiarów, będziemy wówczas wiedzieli ile materiału będziemy potrzebować do budowy. Do tego celu potrzebujemy kilka palików, żeby wyznaczyć nasz przyszły plac lub chodnik. Wbijamy je wyznaczając trasę, szczegółowo mierzymy i wykonujemy rysunek pomocniczy, w celu dokonania ostatecznego pomiaru. Należy też pamiętać, że do ułożenia kostki niezbędne jest osadzenie krawężników lub obrzeży, więc liczymy również metry bieżące tego materiału.

Gdzie kupić kostkę i jakie są ceny?

Zasadniczo kostkę brukową możemy kupić w każdym większym markecie budowlanym jak i hurtowniach budowlanych, których w ostatnim czasie nie brakuje. Za opłatą materiał zostanie dostarczony pod wskazany adres, a my będziemy mogli rozpocząć pracę. Ceny typowej, prostej kostki brukowej www.dom-pl.com wahają się w granicach 30zł/m² dla kostki o grubości 6cm, przeznaczonej do tworzenia standardowych chodników, nadającej się do ruchu o lekkim obciążeniu. Za kostkę grubości 8cm, która będzie nadawać się na parkingi i ulice zapłacimy ok. 35zł/m². Ceny kostki ozdobnej, przeznaczonej do upiększania ogrodów czy tarasów możemy zapłacić nawet powyżej 50zł/m². Obrzeża betonowe kupujemy w tym samym miejscu co kostkę i cena powinna wynosić ok. 10zł/mb.

Niezbędne narzędzia

Nie potrzeba wymyślnych narzędzi do ułożenia kostki, jednak te podstawowe musimy mieć. Najważniejsza jest miara i poziomica, dzięki nim dokładnie wszystko odmierzymy i zaplanujemy spadki. Następnie przyda się taczka, łopata, szlifierka do przycięcia kostek, profile stalowe do przygotowania podłoża, ubijak ręczny (można wypożyczyć spalinowy), sznurek, paliki, gumowy młotek, miotła, rękawice ochronne i okulary.

Przygotowanie podłoża

W miejscu, gdzie wyznaczyliśmy granicę naszej pracy musimy wykonać wykop, niewielki bo na ok 20 cm przy normalnym, pieszym ruchu. W przypadku, kiedy po drodze będą miały poruszać się pojazdy wykop będzie musiał mieć ok.50 cm zagłębienia. Oczywiście niewielki pas musimy wykopać pod obrzeża.

Układanie kostki i obrzeży

Należy zwrócić szczególną uwagę przy obsadzaniu obrzeży, gdyż od nich będą wykonywane wszelkie pomiary, więc trzeba zrobić to bardzo dokładnie. Obrzeża ustawiamy do sznurka przeplecionego przez paliki, wyznaczającego trasę. W tym momencie dostosowujemy wszelkie spadki, tak żeby w przyszłości nie tworzyły się kałuże. Jeżeli uporamy się z obrzeżami, możemy przystąpić do ułożenia kostki brukowej www.dom-pl.com/kostka-brukowa. W korycie kładziemy profile i wykorzystując miarę ustawiamy je na odpowiednią głębokość, pamiętając, że kostka przynajmniej z jednej strony powinna wystawać ponad obrzeże, w celu odprowadzenia wody.

Przygotowanie podsypki piaskowo-cementowej

W celu utwardzenia podłoża, należy wykonać podsypkę cementowo-piaskową w stosunku 1:4.
Mieszankę wsypujemy do koryta, i za pomocą poziomicy, lub łaty rozprowadzamy po wcześniej ułożonych profilach. Pręty wyciągamy i zabieramy się do układania kostki. Kładziemy ją całymi rzędami, zgodnie z wcześniej zaplanowanym wzorem. Przy układaniu można wspomagać się gumowym młotkiem, kostka będzie wówczas lepiej przylegała do podłoża. Należy też pamiętać o stałym wykonywaniu pomiarów poziomicą. Poruszać się powinniśmy wyłącznie po ułożonej kostce, uważając żeby nie stąpać po przygotowanym podłożu lub krawędziach ułożonej kostki.

Zakończenie prac

Jeżeli mamy już ułożoną kostkę, powinniśmy ją teraz dobrze ubić. Na koniec należy całość zagęścić warstwą piasku, który możemy rozprowadzać za pomocą miotły, tak by wszystkie szczeliny były wypełnione. Jeżeli chcemy zabezpieczyć kostkę przed zabrudzeniami, czy chłonnością, możemy zastosować w tym celu specjalny impregnat.

Czyszczenie kostki

O ułożoną kostkę należy dbać, w przeciwnym razie będzie wyglądać bardzo nieestetycznie po kilku latach użytkowania. Istnieje sporo preparatów do czyszczenia kostki, możemy je wybrać ze względu na rodzaj zabrudzenia. Można stosować też różnego rodzaju myjki ciśnieniowe w przypadku drobnych zabrudzeń. Jednak przede wszystkim trzeba pamiętać, żeby kostkę zabezpieczać przy wykonywaniu remontów lub innych czynności mogących ją zabrudzić, wtedy unikniemy kłopotu z jej czyszczeniem i wystarczy nam powierzchowne zamiatanie lub mycie.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki