REKLAMA

Karta prepaid to karta przedpłacona, która działa podobnie do rachunku osobistego. Mogą się na niej znaleźć środki finansowe na dowolny cel. Pieniądze możemy wypłacać w bankomatach lub płacić kartą za zakupy. Istnieje również możliwość wzięcia pożyczki na kartę prepaid. Gdzie można ją kupić i ile kosztuje?

Co to jest karta przedpłacona prepaid?

Na rynku dostępne jest kilka rodzajów kart. Karty płatnicze otrzymujemy np. wraz z założeniem konta w banku. Karta kredytowa przeznaczona jest z kolei dla osób, które chcą mieć stały dostęp do gotówki pod ręką. W ofercie instytucji finansowych znajdziemy również karty prepaid. Czym one są? Karta prepaid, inaczej karta przedpłacona, to produkt, który działa podobnie do rachunku osobistego. W ofercie banków dostępne są dwa rodzaje kart:

 • karta, która umożliwia wielokrotne zasilanie;
 • karta z ustalonym z góry nominałem.

Pieniądze przypisane do karty przechowywane są w specjalnym mikroprocesorze. Ze środków możemy korzystać w dowolnym czasie. Musimy jednak pamiętać, że nie możemy wykorzystać więcej, niż mamy na karcie (tak jak ma to miejsce w przypadku kart debetowych). Karta prepaid jest dobrym pomysłem na prezent. Możemy ją doładować dowolną kwotą i podarować bliskim. Wystarczy, że przekażemy wraz z kartą kod PIN, który pomoże w realizacji transakcji za pomocą karty. Karta prepaid jest płatna. Jej koszt to 10-50 zł w zależności od instytucji. Opłatą mogą być objęte również niektóre transakcje wykonane z użyciem karty, np. wypłata z bankomatów.

Rodzaje kart prepaid

Karta prepaid jest bezpieczna i wygodna. Ilość tego rodzaju kart będąca w użytku rośnie z roku na rok. To informacje pochodzące z Narodowego Banku Polskiego. Ubieganie się o kartę przedpłaconą wymaga dopełnienia minimum formalności. Karty możemy podzielić na trzy rodzaje:

 • kartę anonimową;
 • kartę walutową;
 • kartę wirtualną.

Karta prepaid na okaziciela to całkowicie anonimowa karta. Nie zawiera ona danych właściciela, dlatego może nią płacić każda osoba, która uzyska do raty kod PIN. W 2015 roku Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała, że karta będzie służyła oszustwom i wyłudzeniom, dlatego zabroniono jej użytkowania bez wcześniejszej identyfikacji konsumenta z imienia i nazwiska. Sytuacja sprawiła, że banki wycofały ze swojej oferty kartę anonimową. Niektóre instytucje nadal ją wydają, ale tylko do kont, które są w nich prowadzone. Dzięki temu klient jest całkowicie weryfikowany i nie ma możliwości oszustwa. Wielu konsumentów regularnie podróżuje za granicę. Niejednokrotnie zastanawiali się oni, jaki bank wybrać, aby usługi przez niego świadczone były dostępne poza granicą Polski. Dostęp do gotówki gwarantują zarówno karty kredytowe, karty płatnicze, jak i karty prepaid. Te ostatnie dostępne są w wersji walutowej. Pozwalają na dokonywanie transakcji finansowych w sklepach, na stacjach benzynowych czy w hotelach na całym świecie. Za pomocą karty prepaid walutowej zapłacimy za zakupy online, a także wypłacimy gotówkę z zagranicznego bankomatu. Wygodniej jest nam korzystać z karty, niż wypłacać pieniądze i wymieniać je na konkretną walutę. Zabieg ten nie zawsze jest dla nas korzystny finansowo. Karty wielowalutowe możemy zasilić dowolną walutą. Mogą to być złotówki, euro czy dolary. Trzecim rodzajem karty przedpłaconej jest karta prepaid wirtualna. Pieniądze do niej przypisane znajdują się na specjalnym rachunku, który możemy doładować dowolną kwotą. Pieniądze zgromadzone na koncie możemy przelać na dowolny rachunek. Możemy też zapłacić nimi za zakupy zrobione online. Ważne: w razie kradzieży kartę prepaid możemy zastrzec w taki sam sposób, jak tradycyjną kartę płatniczą przypisaną do rachunku bankowego.

Gdzie możemy kupić kartę przedpłaconą?

Kartę prepaid możemy zamówić w wielu instytucjach. Warunkiem jest to, aby przejść pozytywnie weryfikację tożsamości. Kartę przedpłaconą oferują m.in. ING Bank Śląski, Bank Millennium czy PKO Bank Polski. Kartę przedpłaconą możemy również zamówić w niektórych firmach, które nie są bankami. Uzyskanie karty w tego rodzaju instytucji jest całkowicie legalne i bezpieczne. Do kart udostępnianych przez firmy pozabankowe należą m.in.: ViaBuy, Revolut, IgoriaCard czy Eurolan.

Czy możliwa jest pożyczka na kartę prepaid?

Banki, które znajdują się w zestawieniu Ofin, oferują liczne rozwiązania finansowe, w tym kredyty czy pożyczki. Warto wiedzieć, że mając kartę prepaid, również możemy sięgnąć po zobowiązanie finansowe. Na jakich warunkach dostępna jest pożyczka na kartę prepaid? Przede wszystkim nie wymaga ona weryfikacji za pomocą przelewu. Nie musimy więc posiadać konta w banku. Wystarczy, że złożymy odpowiedni wniosek, który zostanie zaakceptowany. Następnie otrzymamy kartę, na którą zostaną przelane pieniądze. Od momentu, gdy dostarczy nam ją kurier, możemy swobodnie dysponować znajdującymi się na niej pieniędzmi. Pożyczka na kartę prepaid jest całkowicie bezpieczna. Użytkownik karty musi posiadać do niej specjalny kod PIN, aby móc wybrać z karty środki. Po ich wykorzystaniu kartę można ponownie zasilić. Koszt karty prepaid to kilkanaście złotych. Opłata jest jednorazowa.

Wady i zalety karty bankowej prepaid

Karta prepaid, jak każdy produkt finansowy, posiada wady i zalety. Do jej plusów niewątpliwie należy to, że transakcje gotówkowe dokonywane za jej pomocą są zupełnie darmowe. Do zalet karty przedpłaconej należy zaliczyć również:

 • anonimowość karty;
 • jednorazowy koszt;
 • dowolny cel pieniężny;
 • przeznaczona dla najmłodszych;
 • pieniądze dostępne dla osób z zajęciem komorniczym;
 • zarządzanie kartą za pomocą aplikacji mobilnych;
 • możliwość wypłaty gotówki na całym świecie.

Pamiętajmy, że za wypłacenie środków z konta za pomocą karty prepaid zostanie naliczona opłata. Minusem jest również płatny wykup pieniędzy pozostawionych na karcie, która straciła ważność.

- REKLAMA -Zewnętrzne linki