REKLAMA

Powietrze, szczególnie w miastach, jest coraz gorszej jakości. Wiąże się to z powiększaniem się aglomeracji miejskich i ich rozwojem, większą ilością samochodów oraz następującą intensyfikacją ogromnych fabryk przemysłowych, które generują duże ilości zanieczyszczeń. Jak się przed tym bronić?

Technologia oczyszczaczy powietrza

 Zastanawiasz się, jak działają oczyszczacze powietrza, i czy w ogóle warto w nie inwestować? Urządzenia, które wspomagają podnoszenie jakości wdychanego powietrza przez Ciebie i domowników, są dostępne na rynku od lat, a mimo to wiele osób nie może się do nich przekonać. Jeżeli jesteś jednym z nich, to postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości. Zasada jego działania jest banalnie prosta, a prawidłowo dobrany do Twoich potrzeb, może znacząco wpłynąć na zdrowie oraz komfort Twojego życia.

Jak działa oczyszczacz?

Oczyszczacze powietrza to przenośne urządzenia, których zadaniem jest filtrowanie powietrza wewnątrz mieszkania, domu, biura czy innej ograniczonej powierzchni. Zasilane jest energią elektryczną. Może spełniać podstawową funkcję oczyszczania lub mieć dodatkowe, które jeszcze bardziej podniosą jakość powietrza, którym oddychasz. Podstawowe urządzenie filtrujące zasysa powietrze do wewnątrz, w którym to następuje jego filtracja. Następnie, oczyszczone powietrze zostaje uwolnione do pomieszczenia. Bardziej rozbudowane modele, posiadają dodatkowe funkcje takie jak:

·       jonizacja – zadba o prawidłową równowagę jonową i będzie zapobiegać przenoszeniu się bakterii i drobnoustrojów w powietrzu. Dzięki temu zmniejszy się prawdopodobieństwo zachorowań oraz alergii.

·       Nawilżenie – sprawdzi się szczególnie w okresie zimowym, czyli grzewczym. W tym okresie może szczególnie doskwierać nam suche powietrze, które powoduje suchość oczu, gardła oraz ogólny dyskomfort.

·       Automatyczne oczyszczanie – funkcja pozwala na działanie urządzenia w trybie czuwania. Dzięki temu oczyszczacz włącza się automatycznie, gdy jakość powietrza w pomieszczeniu spadnie.

Z jakimi zanieczyszczeniami poradzi sobie oczyszczacz powietrza?

To, w jakim stopniu zakupione przez nas urządzenie będzie oczyszczało powietrze, zależy od filtrów i funkcji, w które został wyposażony. Niemniej, nawet podstawowy model powinien poradzić sobie z tymi rodzajami zanieczyszczeń:

·       smog oraz dym papierosowy,

·       roztocza,

·       cząsteczki kurzu,

·       zarodniki grzybów,

·       pyłki,

·       alergeny,

·       brzydkie zapachy.

Na co zwrócić uwagę?

Na rynku dostępnych jest wiele oczyszczaczy powietrza. Każdy producent stara się zachęcić konsumenta do kupna jego produktu. Jak odróżnić, czy urządzenie, którym jesteś zainteresowany, jest wart swojej ceny, a co ważniejsze – czy będzie rzeczywiście spełniał swoją funkcję?

Filtry

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na filtr, w który jest wyposażone. Wysokiej klasy oczyszczacz powinien być wyposażony w filtr HEPA oraz dodatkowe, które będą wzmacniać jego działanie.

·       Filtr HEPAusuwa nawet najmniejsze i najbardziej groźne pyły. Działa na zasadzie fizycznego wychwytywania mikroskopijnych cząsteczek. Dzieje się tak, ponieważ są wykonane z włókien kompozytu poliestrowo-szklanego. To, jak bardzo skuteczny będzie filtr, zależy od średnicy i grubości włókien. Warto wiedzieć, że filtry HEPA mają działanie mechaniczne. Dlatego też słabo radzą sobie z usuwaniem gazów i dymu – na przykład dymu papierosowego. Dlatego, w oczyszczaczach powietrza, oprócz tego rodzaju filtra, stosuje się dodatkowe, które mają wzmacniać działanie całego urządzenia.

·       Filtr Wstępny – zatrzymuje największe cząsteczki pyłków na początkowym etapie filtracji – najczęściej jest to kurz lub sierść zwierząt. Wykonany jest z tworzywa sztucznego i wyglądem przypomina siatkę. Aby spełniał swoją funkcję, wystarczy przemyć go lub odkurzyć raz na tydzień bądź dwa, w zależności od intensywności działania całego urządzenia.

·       Filtr Węglowy – jest bardzo ważnym elementem każdego oczyszczacza, ponieważ wyłapuje zanieczyszczenia gazowe, których nie jest w stanie przefiltrować HEPA. Odpowiedzialny jest za pochłanianie związków lotnych organicznych – w tym dymu tytoniowego oraz brzydkich zapachów. Filtr węglowy to odpowiednio przygotowany i uformowany węgiel aktywny. Aby mógł być wykorzystany do oczyszczania powietrza, musi cechować się odpowiednią granulacją. Ze względu na konieczność zachowania jak najmniejszych oporów przepływu powietrza, musi spełniać rygorystyczne normy co do wielkości i kształtu granulatu. Najlepiej sprawdza się węgiel, którego kształt przypomina niewielkiego walca, a jego średnica jest mniejsza od jego długości.

Regulacja mocy i głośności pracy urządzenia

 Dostosowywanie parametrów urządzenia do Twoich potrzeb jest bardzo ważną cechą każdego oczyszczacza powietrza. Najlepszym wyborem, będzie zaopatrzenie się w taki, który będzie w sposób zautomatyzowany regulował poziom mocy – czyli, urządzenie powinno być wyposażone w analizujące skład powietrza. Dzięki temu możesz zoptymalizować korzystanie z urządzenia. Jeżeli zdecydujesz się na produkt z regulacją mocy, na pewno docenisz tryb nocny, który pozwala na pracę oczyszczacza także w nocy, nie zakłócając Twojego snu.

Koszty eksploatacji

Zaopatrując się w oczyszczacz, musisz pamiętać, że cena zakupu to nie całkowity koszt ponoszony przez Ciebie. Warto sprawdzić na stronie sklepu lub producenta, ile kosztować będzie wymiana filtrów i jak często trzeba podejmować takie działanie. Może się zdarzyć tak, że kupując tańszy produkt, tak naprawdę narazisz się na jeszcze większe koszty. Dzieje się tak wtedy, gdy filtry przewidziane do danego modelu w sprzedaży detalicznej mają wysoką cenę lub, jeżeli trzeba je wymieniać bardzo często. Zanim podejmiesz decyzję o zakupie tańszego modelu, sprawdź, ile wyniesie Cię rzeczywisty koszt utrzymania oczyszczacza.

Łatwość obsługi

To kolejne istotne kryterium wyboru, które powinniśmy brać pod uwagę, wybierając urządzenie, które ma pełnić tak ważną funkcję w naszym domu. Oczyszczacz powinien być jak najbardziej zautomatyzowany i bezobsługowy. Im mniej rzeczy trzeba zrobić, by urządzenie sprawnie funkcjonowało, tym większa szansa, że będziemy z niego regularnie korzystać. Takie rzeczy jak prosta wymiana filtra lub uzupełnianie wody są bardzo ważnymi elementami codziennego korzystania z produktu. Pojemnik o zbyt małej pojemności na wodę powoduje, że znacznie częściej będziesz uzupełniać płyn.

Łatwa wymiana filtra, czy uzupełnianie wody (w przypadku modeli z nawilżaczem) powinno być maksymalnie ułatwione. Zwracajmy też uwagę na drobiazgi – na przykład zbyt mało pojemny zbiornik na wodę oznacza konieczność znacznie częstszego uzupełniania płynu, a to z kolei rzutuje na komfort korzystania z urządzenia.  Na stronie https://goodair.pl/blog/jaki-oczyszczacz-powietrza-wybrac znajdziesz wskazówki, dzięki którym wybór odpowiedniego oczyszczacza będzie łatwiejszy.

 

Podsumowując

Przy wyborze oczyszczacza powietrza, kieruj się przede wszystkim Twoimi potrzebami oraz funkcjonalnością urządzenia. Produkt tego typu ma być bezproblemowy i podnosić komfort Twojego życia, dlatego tak ważne jest, żeby był jak najbardziej zautomatyzowany. Jednakże to co jest naprawdę ważne przy zakupie urządzenia, jest jego skuteczność, dlatego pamiętaj o zasięgnięciu opinii eksperta.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem goodiar.pl.

undefined

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki

2 KOMENTARZE

  1. znowu lobbyści górą , wciskają banały żeby kupować urządzenia na prąd i inne pseudo dobra , że smog, że trzeba żyć modnie , zdrowo , a słuchacze łykają wszystko co eko, bio, cool itd jak młode pelikany, widać że nie obserwują otoczenia tylko powielają kłamstwa, brawo ciemny narodzie !!!