Ekspertyza budowlana

REKLAMA

Ekspertyzy budowlane nie są równoznaczne z opinią. Wiele osób myli ze sobą oba terminy. Trzeba mieć świadomość, że jest to proces złożony, a w jego skład wchodzi wiele czynności. To ocena stanu technicznego nie tylko “z zewnątrz”, ale również “od wewnątrz”. Wymaga to zastosowania rozmaitych urządzeń oraz metod pomiarów. Oczywistym jest, że to firma przeprowadzająca ekspertyzę odpowiada ze wszelkie nieprawidłowości.

Opisywana usługa wymaga m.in. obliczania nośności poszczególnych elementów budowli. Wszystkie wyniki przeprowadzonych pomiarów muszą znaleźć się w szczegółowej dokumentacji. Z wiadomych przyczyn ekspertyzy budowlane generują większą ilość formalności, a ich realizacja trwa nieco dłużej.

Jeśli potrzebujesz ekspertyzy budowlanej koniecznie sprawdź http://awariebudowlane.pl/ekspertyzy-i-opinie

Opinia budowlana

Można powiedzieć, że opinia budowlana poleca na ocenie stanu budynku “z zewnątrz”. Jest to usługa, która składa się z mniejszej ilości czynności, niż ekspertyza budowlana. Nie ma tutaj konieczności przeprowadzania wielu szczegółowych pomiarów. Zadaniem specjalisty jest również zapoznanie się z dokumentacją techniczną, a także zweryfikowanie jej poszczególnych elementów.

Osoba odpowiadająca za sporządzenie opinii może zgłosić wady widoczne na pierwszy rzut oka. Raczej nie stosuje się tutaj sprzętów, które pozwoliłyby wykryć uchybienia niewidoczne na pierwszy rzut oka.

Kiedy warto?

Ekspertyzę lub opinię budowlaną warto zlecić w przypadku zakupu nieruchomości. Nigdy nie można wykluczyć ryzyka pojawienia się wad konstrukcyjnych obiektu. Badanie techniczne może więc uchronić przed nieracjonalnym wydaniem gotówki. Jest to również istotne ze względu na bezpieczeństwo eksploatacji.

Trzeba wiedzieć, że ekspertyza budowlana jest wymagana w przypadku modernizacji obiektu lub zmiany sposobu jego użytkowania. Brak stosowanej dokumentacji jest naruszeniem prawa budowlanego. Może nieść to za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Trzeba wiedzieć, że w starszych budynkach często dochodzi do poważnych usterek, które warto wyeliminować na wczesnym etapie.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki