REKLAMA

Ocieplenie i przygotowanie odpowiedniej elewacji dla budynku jest istotne, abyśmy mogli cieszyć się nim długo bez konieczności kompletnego remontu. Te dwa czynniki mają również wpływ na rozłożenie ciepła wewnątrz, a także to czy będziemy mieli problem z pleśnią na ścianie, czy też nie. Z tego powodu bardzo ważnym jest, aby przy okazji budowania własnego, wymarzonego domu bardzo zwracać uwagę zarówno na materiały użyte do wykonania zewnętrznych prac, jak i samej metody ich przeprowadzania. O czym warto pamiętać przy okazji pracy? Jak zabezpieczać różne elementy elewacji przed działaniem wody i drobnoustrojów?

1. Ocieplenie na zewnątrz

2. Odprowadzenie wody

3. Zabezpieczenie szczelin dylatacyjnych

Ocieplenie na zewnątrz

Ocieplenie budynku jest istotne nie tylko pod kątem utrzymania ciepła wewnątrz, jak i ze względu na dbanie o samą elewację. Z tego względu powinniśmy pamiętać o wybieraniu najlepszej jakości materiałów do wykończenia, ponieważ zaprocentuje to zarówno w niższych rachunkach za ogrzewanie, jak i w wolniejszym zużywaniu się samej elewacji. Dobrze jest przy tym pamiętać także o szczegółach, jak listwy elewacyjne zewnątrz oraz kątowniki wewnątrz domu lub innego budynku. Wprawdzie lepsze materiały będą nas trochę więcej kosztować, niż wersja standardowa, jednak dzięki nim nie będziemy musieli za szybko myśleć o generalnym remoncie.

Odprowadzenie wody

Odpowiednie odprowadzenie wody ma bardzo duże znaczenie. Jeżeli nie zadbamy o to i woda deszczowa z dachu będzie spływać bezpośrednio o elewacji budynku, ta szybko pokryje się porostami, grzybami i innymi organizmami, przez co nie tylko straci wygląd, ale także będzie się szybciej zużywać. Aby zapobiec takiej sytuacji należy zastosować okapniki. Dzięki nim spadek wody jest przekierowany w taki sposób, że leci ona z dachu w lekkim oddaleniu od ściany i w ten sposób nie niszczy powierzchni elewacji. Okapniki mają również funkcję estetyczną, ponieważ umożliwiają ładne wykończenie krawędzi.

Zabezpieczenie szczelin dylatacyjnych

Szczeliny dylatacyjne są nam potrzebne, aby budynek mógł swobodnie pracować bez naruszania konstrukcji w wyniku rozkładania się ciężaru.  Z drugiej strony nie chcemy, żeby wewnątrz samej szczeliny zbierała nam się woda i wilgoć, w związku z czym należy ją odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu stosuje się listwy dylatacyjne, które nie tylko uniemożliwiają wodzie dostanie się pod elewację, ale także zapewniają rozłożenie naprężeń budynku oraz umożliwiają – podobnie jak okapniki – estetyczne wykończenie.

undefined

- REKLAMA - Zewnętrzne linki

1 KOMENTARZ