REKLAMA

Rozpoczęcie sezonu sportów wodnych tuż, tuż. Właściciele motorówek, jachtów żaglowych i łodzi motorowych szykują się do pływania. Sprawdzamy stan olinowania, akumulatorów, osprzętu ratunkowego. O czym jeszcze warto pamiętać przed nowym sezonem żeglarskim? Dowiesz się w dalszej części artykułu.

Podobnie jak w przypadku samochodów, najczęstszą niespodziewaną usterką na łodzi, jest przepalona żarówka. Podczas gdy właściciele aut, mogą bez problemu zaopatrzyć się w nową żarówkę w najbliższej stacji paliwowej czy sklepie motoryzacyjnym, o tyle awaria oświetlenia na akwenie wodnych może być nie lada problemem. Warto mieć zawsze przechowywane w schowku zapasowe żarówki.

Jakie żarówki wykorzystujemy na pokładzie jachtów?
Najczęściej nasze pomieszczenia oświetlają zwykłe żarówki dwu stykowe, halogenowe lub rurkowe. Na przykład żarówka rurkowa https://www.mazuria.com/zarowka-rurkowa-31-mm-12v-8w-dwustykowa.html zasilana napięciem 12V o mocy 8W. Koszt takich żarówek wynosi kilka złotych.

W ostatnich latach pojawiły się na rynku nowocześniejsze żarówki LEDowe.


Charakteryzują się one :
– niższym poborem prądu
– mniejszą emisją ciepła
– odpornością na wstrząsy
– większą ilością dostępnych kolorów światła
– szybszym włączaniem i wyłączaniem.

Żarówki spolaryzowane charakteryzują się tym, że są jak sama nazwa wskazuje spolaryzowane. Czyli jeśli po zamontowaniu nie świecą to należy zamontować je odwrotnie. Do oświetlenie wnętrz samochodów oraz łodzi motorowodnych wykorzystuje się żarówki zasilane napięciem 12 – 24 V. Ostatnią grupą żarówek są XENONy, które wykorzystywane są do lamp szperaczy.

Innowacyjne żarówki rurkowe wykonane w technologii LED od światowej klasy producentów kosztują kilkadziesiąt złotych, a więc są w przybliżeniu dziesięciokrotnie droższe od wspomnianych na początku tradycyjnych żarówek. Żarówki pakowane są w blister. Ich żywotność szacuje się na kilka lat.
Typowe zastosowanie żarówek rurkowych to :
– podświetlenie wnętrza pomieszczenia pokładu
– dolne podświetlenie drzwi
– podświetlenie bakisty
– podświetlenie schowka

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem :
https://www.lodziestrazackie.pl producentem płaskodennych łodzi aluminiowych oraz dystrybutorem osprzętu do łodzi.
Galiny 2
11-214 Galiny
artur@mazuria.com
tel. 89 678 94 17
fax. 89 761 22 2113

- REKLAMA - Zewnętrzne linki