Wystawianie recept elektronicznych będzie obowiązkowe już od 8 stycznia 2020 roku. Jak ją zrealizować? Jak długo e-recepta jest ważna? Co jeszcze o e-recepcie powinni wiedzieć mieszkańcy Jaworzna?

REKLAMA

Pierwsze recepty elektroniczne były wystawiane już w maju 2018 roku. Od 8 stycznia wszystkie recepty będą wystawiane w postaci elektronicznej.

E-recepta to elektroniczna wersja papierowej recepty. Do jej realizacji potrzebne są: czterocyfrowy kod dostępu uzyskany od lekarza (który otrzymamy na mail lub SMS-em) oraz numer PESEL. Receptę można też dostać na mail w formie pliku PDF.

E-recepta ważna jest: 7 dni w przypadku antybiotyków do stosowania wewnętrznego; 30 dni w przypadku leków z grupy środków odurzających, psychotropowych lub prekursorów (preparatów zawierających substancje umożliwiające produkcję narkotyków) oraz 120 dni w przypadku preparatów immunologicznych wytwarzanych indywidualnie dla pacjenta.

Jedną z największych zalet e-recepty jest z pewnością możliwość zakupu każdego leku osobno, bez utraty refundacji. Znacznym udogodnieniem jest możliwość też otrzymywania kolejnej recepty bez wizyty w gabinecie lekarskim (dotyczy to głównie chorób przewlekłych). Poza tym możemy w każdej chwili sprawdzić dawkowanie zapisanego leku.

Wprowadzenie e-recept nie zmieni sposobu funkcjonowania recept papierowych – te będą realizowane we wszystkich aptekach jak do tej pory.

 

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki