REKLAMA

Sen to jedna z najważniejszych czynności dla naszego organizmu. Uspokaja, wpływa dobroczynnie na nasze zdrowie a także daje wytchnienie oraz energię do działania w następnym dniu. Na sen poświęcamy średnio od siedmiu do nawet dziewięciu godzin dziennie co stanowi około 1/3 naszej doby. Według badań naukowców oraz wielu przeprowadzonych statystyk w ciągu życia przesypiamy około 20 lat.

Dlatego też tak ważne jest to aby ten czas spożytkować jak najlepiej. Warto zadbać o jak najlepszy sen, który odpowiednio nas zrelaksuje a także zapewni odpoczynek. Najlepszą drogą do tego jest zapewnienie sobie wygodnego materaca a także dopasowanej poduszki. Taki zestaw jest właśnie gwarancją udanego snu. O ile na materacu skupia się wiele osób o tyle o odpowiednio dobranej poduszce często zapominamy.

Ból a poduszka

Bóle kręgosłupa, głowy, szyi, pleców czy też innych mięśni ramion zaraz po obudzeniu się i wstaniu z łóżka to bardzo wyraźny sygnał, że nasza obecna poduszka nam nie służy. Oczywiście przy tego typu dolegliwościach warto najpierw skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia innych chorób o podobnych objawach. Jeśli w tej kwestii będziemy pewni, że nie cierpimy na żadną z chorób wtedy możemy zacząć myśleć nad zmianą poduszki. Odpowiednio wyprofilowany podgłówek pomoże zachować naturalne krzywizny a także pozwoli naszym mięśniom na spokojny odpoczynek. Ograniczy to wszelkiego rodzaju problemy z bólem ponieważ nasze dyski lepiej się uwodnią a mięśnie zrelaksują.

Rodzaj poduszki zależy od tego jak śpisz

Zanim zdecydujesz się na konkretny rodzaj i model zastanów się w jakiej pozycji najczęściej śpisz. Jest to bardzo ważna kwestia, która w znaczący sposób pozwoli dobrać tą najodpowiedniejszą. Śpiąc na boku zdecyduj się na poduszkę posiadającą dodatkowy wałek w okolicy szyi. Śpiąc na plecach pomyśl o podgłówku wspomagającym leczenie bezdechu i chrapania. Poduszka dla entuzjastów spania na plecach powinna być średniej twardości a także powinna posiadać stosunkowo niską wysokość. Dla osób śpiących na brzuchu najodpowiedniejszy będzie niski model wspomagający oddychanie. Ważnymi aspektami przy wyborze poduszki jest też nasz wzrost i masa ciała a także szerokość barków.

Jakie wypełnienie będzie najlepsze?

Najpopularniejszym i najczęściej stosowanym obecnie materiałem jest pianka termoelastyczna. Pamiętajmy o tym, że największą wygodę podczas snu zapewnią produkty odpowiednio dopasowujące się do naszego kształtu ciała a jednocześnie nieodkształcające w przypadku dłuższego użytkowania. Dla osób ceniących sobie kontakt z naturą oraz naturalne produkty dobrym rozwiązaniem będą także poduszki puchowe z pierzem pochodzącym od gęsi lub kaczek. Opcja ta nie sprawdzi się jednak w przypadku osób posiadających alergię, na któryś z rodzajów pierza. Alergicy mogą jednak ze spokojem skorzystać z poduszek syntetycznych. Włókna syntetyczne z jakimi wypełnione jest wnętrze podgłówka są antyalergiczne a w dodatku zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza a także nie będą się odkształcać.

Wybór odpowiedniej poduszki to decyzja kluczowa, od której zależy nasz głęboki, zdrowy i przyjemny sen. Dlatego należy ją podjąć przytomnie, najlepiej już dziś.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki