REKLAMA

Outsourcing to obecnie bardzo popularna usługa będąca elementem nowoczesnego biznesu i polegająca na zlecaniu określonych zadań firmy innemu podmiotowi zewnętrznemu. Pozwala to na usprawnienie procesów, wyspecjalizowanie usług oraz duże oszczędności w przedsiębiorstwie. Dlatego na rynku systematycznie przybywa firm, dla których współpraca w ramach outsourcingu IT na stałe wpisała się w sposób ich funkcjonowania. Jak usługi tego typu pomagają przedsiębiorcom zaoszczędzić i dla jakich firm jest to dobre rozwiązanie?

Czym jest outsourcing IT i jakie usługi oferuje?

Outsourcing polega na powierzeniu konkretnych obowiązków specjalistom bądź firmom zewnętrznym, dla których jest to często podstawowy rodzaj działalności. W efekcie firma może korzystać z wyspecjalizowanej kadry informatycznej bez konieczności inwestowania w samodzielnie zdobywanych specjalistów czy sprzęt. W ramach outsourcingu IT można zlecać wiele rodzajów usług, między innymi:

 • helpdesk – biuro przyjmowania i kontroli wykonania zgłoszeń
 • administrowanie serwerami (Microsoft, Linux, itp.)
 • administrowanie sieciami LAN/WAN
 • zarządzanie dostępem do Internetu (łącza, firewalle, UTM)
 • zarządzanie systemami backupu
 • administrowanie systemami pamięci masowej
 • audyty informatyczne
 • wdrożenia systemów informatycznych
 • obsługę kamer przemysłowych
 • utrzymywanie sprzętu komputerowego oraz instalację nowych komputerów
 • tworzenie, modernizowanie, a także rozbudowywanie sieci komputerowej
 • rozwiązywanie problemów z oprogramowaniem
 • szybką reakcję na awarie i usterki
 • usuwanie wirusów i reinstalacje systemu operacyjnego

Może Cię zainteresować: Kiedy warto zdecydować się na outsourcing it?

Dla jakich firm obsługa informatyczna jest dobrym rozwiązaniem?

Zlecanie obsługi informatycznej korzystne jest przede wszystkim w przypadku dużych firm, w których przechowuje się oraz przetwarza setki tysięcy danych. W takim przypadku przedsiębiorstwo potrzebuje ogromnej ilości miejsca na dyskach, jak też pomocy w administrowaniu sprzętem, oprogramowaniem i systemami. Konieczne jest także odpowiednie zadbanie o sprzęt, który zazwyczaj jest bardzo intensywnie eksploatowany, a więc narażony na przegrzanie, usterki techniczne czy zainfekowanie wirusami. Obsługa informatyczna wymaga udziału specjalistów będących w stanie odpowiednio zadbać o pracę serwerowni oraz sieci zewnętrznej.

Outsourcing IT nie jest z kolei wymagany w przypadku małych firm, których praca ogranicza się do wykorzystania kilku komputerów.

Jakie są korzyści zlecenia obsługi informatycznej?

Zalet zlecania obsługi informatycznej jest wiele. Dzięki outsourcingowi możemy liczyć na:

 • Mniejsze koszty – dzięki korzystaniu z usług zewnętrznej firmy nie trzeba tworzyć swojego działu IT ani inwestować w usługi chmurowe czy zaplecze sprzętowe, które wymaga serwisowania i częstej modernizacji. Outsourcing IT to gwarancja dostępu do nowoczesnego sprzętu i najbardziej aktualnego oprogramowania.
 • Zminimalizowanie ryzyka awarii – przeniesienie infrastruktury do bezpiecznego centrum danych minimalizuje ryzyko wystąpienia awarii. Zlecając obsługę informatyczną możemy również liczyć na pomoc profesjonalistów posiadających specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności w danej dziedzinie.
 • Wygodę i dostosowanie do potrzeb – z usług firm informatycznych można korzystać w dowolnym zakresie czasu, zgodnie z indywidualnymi potrzebami związanymi na przykład z koniecznością przeprowadzenia audytu informatycznego lub wdrożenia systemów informatycznych.

Kiedy warto zdecydować się na zlecenie obsługi informatycznej?

Przedsiębiorstwa decydują się na zlecenie obsługi informatycznej po to, by móc skoncentrować się na bezpośrednim przedmiocie swojej działalności oraz po to, by zaoszczędzić. Jeśli więc stworzenie działu IT jest za dużym i zbyt kosztownym wyzwaniem dla firmy, wtedy warto rozważyć outsourcing IT.

Bardzo duże znaczenie ma również bezpieczeństwo systemów informatycznych w firmie. Wyciek danych klientów może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, dlatego warto jest odpowiednio się przed nim zabezpieczyć. W tym celu zlecany jest audyt informatyczny firmy, podczas którego przeprowadza się weryfikację poprawności funkcjonowania systemu informatycznego.

Jeśli poszukujesz obsługi informatycznej firm w Katowicach – sprawdź ofertę ABC Komputery MESKOMP, która zapewnia doradztwo w zakresie doboru sprzętu i podzespołów, a także budowy i konfiguracji sieci wewnętrznej firmy. W zakresie usług ABC Komputery MESKOMP znajduje się ponadto projektowanie i monitoring sieci LAN oraz wykonywanie projektów innych instalacji elektrotechnicznych. Jeśli potrzebujesz: pogotowia komputerowego, specjalistów do administracji serwerami, sieciami LAN/WAN, systemami pamięci masowej oraz zarządzania systemami backupu – zaufaj profesjonalistom z ABC Komputery MESKOMP zapewniającym obsługę informatyczną firm w Katowicach i innych miastach województwa śląskiego.

- REKLAMA - Zewnętrzne linki