sobota, 20 kwietnia, 2024

Ilu funkcjonariuszy służy w policji?

Strona głównaNa sygnaleIlu funkcjonariuszy służy w policji?

Ilu funkcjonariuszy służy w policji?

- Advertisement -

Według stanu na dzień 31 grudnia 2019 roku w polskiej policji służy 98 820 policjantów (o ponad 60 więcej, niż w tym samym czasie w poprzedzającym roku), a liczba wakatów w garnizonach policyjnych (województwach) wynosi 4282 i jest mniejsza, niż w tym samym czasie w 2018 roku. Jest to zatem kolejny rok, kiedy sytuacja kadrowa w polskiej policji poprawia się.

W 2019 roku przyjęto o 155 więcej nowych policjantów od planowanych 4,5 tys. Dodać należy, że gdyby nie ograniczenia szkoleniowe (liczba miejsc w szkołach policyjnych, możliwości kadry nauczającej i infrastruktura szkoleniowa) policja byłaby w stanie przyjąć o wiele więcej kandydatów w 2019 roku. W odpowiedzi na ten stan rzeczy planowana jest poprawa infrastruktury i bazy noclegowej szkół policyjnych.

Aby rzetelnie porównać stan etatowy policji na przestrzeni lat należy przyjąć konkretną datę – najwłaściwszym wydaje się koniec lub początek roku, na przykład dzień 31 grudnia. Unikniemy wówczas sytuacji „wyrywkowego” i nierzetelnego przedstawiania danych np. porównywania stanu z lipca ze stanem ze stycznia roku poprzedzającego. Unikać należy również socjotechniki – liczba 4 tys. może robić wrażenie, ale pamiętajmy, że obecne 4 tys. wakatów w formacji liczącej 103309 policjantów to tak jakby np. w firmie 100 osobowej brakowało jedynie 3 osób.

Jak wynika z przedstawionych w tabeli danych, w 2012 roku odnotowaliśmy zarówno najwięcej odejść policjantów ze służby jak i najniższy stan zatrudnienia. Nie są więc prawdziwe sugestie, że policja obecnie boryka się z problemami kadrowymi, których wcześniej miałoby nie być. Liczba odejść (zdecydowanie to przejścia na uposażenie emerytalne w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego) od lat jest podobna poza wskazanym 2012 rokiem.

Obecnie zatrudnionych jest 98 820 policjantów, co wbrew opiniom przedstawianym przez niektóre środowiska nie odbiega znacząco od lat wcześniejszych, a wręcz wskazuje na wyższy stan zatrudnienia, aniżeli w latach 2010-2014.

Analizując liczbę policjantów pełniących służbę 31 grudnia na przestrzeni ostatnich lat, najmniej policjantów zatrudnionych było w 2012 roku (96 225), gdy liczba wakatów wynosiła 6084. Najwięcej policjantów pełniło służbę w 2016 roku (99 938).

W trosce o poprawę bezpieczeństwa od 2017 roku stan etatowy polskiej policji zwiększono o 1000 etatów. W 2017 roku 31 grudnia zatrudnionych było 98 771 policjantów. Obecnie stan zatrudnienia wynosi 98 820 i jest większy, aniżeli w latach 2010-2014 i podobny, jak w latach 2015-2018 (wyższy niż w latach 2017-2018).

Liczba kandydatów do służby w Policji jest i była duża (największe zainteresowanie było rzeczywiście w latach tzw. kryzysu światowego). To ciekawy ale i bardzo odpowiedzialny zawód. Żeby zostać policjantem trzeba przejść procedurę doboru, która do łatwych nie należy.

To między innymi test wiedzy, test sprawności fizycznej, test psychologiczny, rozmowa kwalifikacyjna, ustalenie stanu zdrowia i stopnia zdolności do służby kandydata oraz sprawdzenie poprawności danych w ewidencjach, rejestrach i kartotekach. Okazuje się, że wielu spośród kandydatów w poszczególnych etapach doboru nie uzyskuje wystarczającej liczby punktów.

Warto przypomnieć, że na koniec 2016 roku polska Policja odnotowała najniższy wskaźnik wakatów od kilkunastu lat, kształtujący się na poziomie zaledwie ok. 2,5%, w 2017 i 2018 roku stan zatrudnienia został utrzymany na podobnym poziomie, a w 2019 nieco wyższy aniżeli w latach 2017-2018.

Chętnych do pracy w policji nie brakuje – stawiamy jednak dużą wagę „na jakość”. W zeszłym roku było prawie 4 kandydatów na jedno wolne miejsce, jedynie co 5 kandydat dostał się do służby, jednak przyjęto o 155 więcej nowych policjantów od planowanych 4,5 tys. W 2020 roku planujemy przyjąć do służby 4,5 tys nowych policjantów.

źródło: slaska.policja.gov.pl

[vc_facebook]

- Advertisment -

Sądowa epopeja Sebastian Kusia. Wyrok coraz bliżej. Może zapaść 24. kwietnia

Przed Sądem Rejonowym w Chrzanowie od prawie 5 lat trwa proces Sebastiana Kusia, podejrzanego o przyjmowanie łapówek, kiedy to pracował na stanowisku naczelnika biura...

Piątkowe pikniki cieszyły się sporym zainteresowaniem

Pomimo chłodu, aż dwa pikniki odbyły się w tym samym czasie w Jaworznie. Jeden zorganizowany jako „Dzień ziemi” pod płaszczką, drugi piknik na Osiedlu...

Fabryka hejtu na finale kampanii. Przekroczono granice kultury

Kampania wyborcza w Jaworznie weszła w decydującą fazę. Kandydaci na urząd prezydenta dwoją się i troją, żeby przekonać do siebie niezdecydowanych wyborców. Ich działania...