Co słychać na Sosinie? Widać kolejne efekty prac.

Teren zalewu Sosina, czyli jednego z najbardziej popularnych miejsc w Jaworznie, doczekał się rewitalizacji.

REKLAMA

Mieszkańcy natomiast nie mogą doczekać się już końca związanych z nią prac. Sprawdziliśmy więc co słychać na budowie!

12 lipca 2018 W samo południe tuż przy brzegu Sosiny z dziennikarzami spotkali się Prezydent Miasta, przedstawiciele Urzędu Miasta i przedstawiciele firmy, która już kilka dni później wbiła pierwszą łopatę w przyległy do zalewu teren.

Oparty o 28 mln złotych dotacji projekt przywrócenia wartości przyrodniczych i użytkowych Sosiny zakłada m.in. budowę kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej wraz z 12 budynkami dla pomieszczeń higieniczno – sanitarnych oraz budowę dróg rowerowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Plan rewitalizacji zakłada też stworzenie też tzw. małej architektury wraz z pomostami dla wędkarzy, plażę, zespół obiektów sportowych i zielony parking. To dookoła. Co z samą wodą w zalewie? Planowana jest budowa przepompowni wody oraz odmulenie dna. Twórcy projektu założyli też wymianę i oczyszczanie wody w zbiorniku. To istotne, bo jak wcześniej informowali przyrodnicy – Sosina w swojej formie miała zbyt mały przepływ wody, aby oczyszczać się samodzielnie.

Końcem kwietnia na stronach Urzędu Miejskiego oraz MCKiS pojawiły się komunikaty o tym, że remont Sosiny wymaga wyłączenia obiektu z użytku do końca 2020 roku.

Grożono także karami za przebywanie na kąpielisku. Nic dziwnego, bo prace trwają nie tylko w wodzie, po której pływa refuler, ale i na całym terenie. Jak się okazuje, zakaz obowiązuje tylko w teorii. Jak się okazało – bez przeszkód działały tam punkty gastronomiczne, działały też wypożyczalnie rowerków wodnych, turyści rozbijali namioty i kąpali się w wodzie… tuż przy tabliczkach, które zakazywały wstępu i kąpieli.

A co z samą przebudową? Widać już budynki toalet, widać ścieżkę rowerową i spacerową dookoła zalewu, pojawia się też zarys parkingu dla samochodów. Czyli, miejmy nadzieję, wszystko idzie zgodnie z planem.
Niewykluczone, że zrewitalizowana Sosina znów będzie miejscem największych imprez muzycznych w mieście. Czy Jaworzno pozazdrościło Tychom Paprocan? Czy już niebawem oba zbiorniki będzie można ze sobą porównywać jako połączenie natury i nowoczesnej przestrzeni użytkowej? Miejmy nadzieję, że tak!

zobacz też: 

Całkowity zakaz ruchu na terenie Sosiny

 

pisaliśmy o tym: 

Klamka zapadła – rusza przebudowa Sosiny!

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki

1 KOMENTARZ

  1. Utrzymanie funkcji kąpieliska i łowiska w jednym to swoista KRONIKA ZAPOWIEDZIANEJ ŚMIERCI. Co prawda to może się zdarzyć dopiero za na przykład pół wieku, ale osiągnięcie stanu sprzed obecnej akcji naprawczej jest tak samo pewne jak lokata w szwajcarskim banku.