REKLAMA

Nie od dziś wiadomo, że witaminy mają bardzo duży wpływ na nasze zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Warte podkreślenia jest również to, że niektóre z nich oddziałują także na nasz wygląd, a konkretnie kondycję skóry, włosów i paznokci. Witaminy są organicznymi związkami chemicznymi, które stanowią składnik enzymów oraz koenzymów. Potrzebujemy ich do prawidłowego zaistnienia reakcji biochemicznych. Jednym z przykładów jest tu biotyna. Poniżej garść informacji związanych z tym tematem. Wyjaśniamy, dlaczego witamina H jest tak ważna.

Biotyna – poznaj jej określenia

Witaminą, która jest między innymi odpowiedzialna za odpowiednie funkcjonowanie skóry i jej przydatków jest biotyna. Inne określenia tego składnika to witamina H, koenzym R i witamina B7. Co ciekawe, nazwanie jej mianem witaminy H wywodzi się od słowa „haut”, które w języku niemieckim oznacza skórę. Niedobór biotyny ma kluczowy wpływ m.in. na kondycję naszej cery.

Witamina H kontra potrzeby organizmu

Podczas suplementacji biotyny zalecany jest umiar. Choć szkodliwe działanie na organizm nie zostało potwierdzone badaniami, zawsze należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Nadmiar witaminy H nie pozostaje w organizmie, ale jest z niego wydalany razem z moczem. Zaleca się, aby dorosła osoba przyjmowała tę witaminę w ilości 30-100 µg dziennie.

Gdzie szukać biotyny?

Witamina H, podobnie jak wiele innych, znajduje się w produktach spożywczych. Przede wszystkim wymienia się tu te pochodzenia roślinnego. Ale znajdziemy ją również w produktach odzwierzęcych. Również nasz organizm wytwarza witaminę H. Konkretnie odpowiedzialne są za to jelita, w których znajduje się flora bakteryjna. To ona syntetyzuje biotynę – to proces naturalny.

Niestety czasem dochodzi do zaburzeń wytwarzania biotyny. Najczęściej dzieje się tak podczas i po antybiotykoterapii. Zwłaszcza jeżeli te leki sulfonamidy. Na niekorzyść działają tu ponadto niektóre substancje zawierające np. fentyoiny. Szkodzą równocześnie używki, a konkretnie alkohol. Warto wiedzieć, że niedobór biotyny to często wynik nieodpowiedniego trybu życia.

Niedobór biotyny – jak się objawia?

Witamina ta wpływa na funkcjonowanie skóry, włosów oraz paznokci. Dodatkowo niedobór biotyny przyczynia się do powstania różnego rodzaju zmian skórnych. Można tu wymienić: łojotok, łuszczenie się skóry, przedwczesne siwienie, a także zmniejszenie grubości i wiotkość płytki paznokcia (źródło).

Dodatkowo biotyna ma wpływ na odpowiednie funkcjonowanie tarczycy. Oprócz tego witamina H łącznie z witaminą K bierze udział w procesach syntezy trombiny, która jest jednym z czynników wpływających na krzepliwość krwi.

- REKLAMA - Zewnętrzne linki