Kuchnia to jedno z najbardziej wymagających pomieszczeń – niezależnie od tego, czy znajduje się ona w domu, mieszkaniu, czy budynku o charakterze biurowym. Jedną z najważniejszych kwestii podczas jej projektowania jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Wówczas można bez przeszkód korzystać z tego wnętrza, jednocześnie nie obawiając się, że kuchenne zapachy opanują cały dom lub biuro.

Podstawowe zasady dotyczące wentylacji w kuchni

REKLAMA

Wentylacja jest jednym z podstawowych elementów każdego budynku, niezależnie od jego rodzaju. Specjalista sklepu internetowego Instalguru zauważa: Odpowiednia wymiana powietrza w pomieszczeniach, w których przebywa człowiek, jest absolutną koniecznością. Dzięki niej możliwe jest zachowanie odpowiedniej wilgotności, ta z kolei przekłada się na brak powstawania szkodliwych substancji w postaci pleśni i grzybów – szkodliwych dla człowieka. Właściwie wentylowane powinny być szczególnie te pomieszczenia, w których naturalnie występują naprzemiennie wysokie i niskie temperatury, czy powstaje para wodna. Są to łazienki i oczywiście kuchnie – dodaje.

W drugim przypadku kwestia wentylacji jest szczególnie istotna, ponieważ zachodzi tam proces gotowania, który dodatkowo oprócz pary generuje zapachy. Okazuje się, że kwestia wymiany powietrza w kuchniach jest regulowana przepisami prawnymi i w dużej mierze zależy także od tego, jaki rodzaj kuchenki został zamontowany w danym pomieszczeniu.

Rodzaje wentylacji wykorzystywane w pomieszczeniach kuchennych

Kuchnie – niezależnie od charakteru budynku, w którym się znajdują – mogą wykorzystywać system wentylacyjny naturalny lub mechaniczny. Przed wyborem odpowiedniego rozwiązania, warto dowiedzieć się, na jakiej zasadzie działają, co je wyróżnia i przede wszystkim – jaka jest skuteczność każdej z tych wentylacji.

 

  • Naturalna wentylacja pomieszczeń kuchennych bardzo często określana jest również mianem grawitacyjnej. Powinna zostać uwzględniona przez architekta już na etapie projektowania budynku lub jego zagospodarowania, jeżeli oddawany jest w stanie surowym klientowi. Dobrze, jeżeli kanał wywiewny w tym przypadku znajduje się  niedalekiej odległości od planowanego miejsca ustawienia kuchenki. Wówczas podczas przygotowywania posiłku cała para wraz z zapachami będzie wydostawała się na zewnątrz, nie przemieszczając się tym samym do innych pomieszczeń domowych. Podczas wykorzystywania tej metody wentylacji bardzo ważne jest, aby zastosować specjalne otwory w drzwiach do kuchni – wówczas możliwe jest wytworzenie tak zwanego ciągu, który zapewnia odpowiedni obieg powietrza. Jeżeli wybrane drzwi nie posiadają otworów, to warto zlecić fachowcom ich delikatne podcięcie od dołu.

 

  • Metoda mechaniczna, jak wskazuje sama nazwa, bazuje na wykorzystaniu specjalnych urządzeń, dzięki którym zapewniona jest odpowiednia wentylacja pomieszczenia. Jednym z podstawowych jest okap kuchenny – stosowany w przypadku większości kuchni – zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Okapy wykorzystywane są niezależnie od rodzaju kuchenki, która została zamontowana w pomieszczeniu.

Na jakiej zasadzie działa okap kuchenny?

Podstawowym zadaniem okapu kuchennego jest mechaniczne wymuszenie obiegu powietrza. Poprawne działanie tego urządzenia jest zależne jednak od jego prawidłowego podłączenia. W celu zapewnienia całkowitej funkcjonalności konieczne jest podpięcie okapu do indywidualnej kratki wyciągowej. Warto zauważyć, że system mechanicznej wentylacji powinien być pomocą dla instalacji grawitacyjnej, natomiast podpięcie do tego samego kanału zakłócałoby pracę jednego i drugiego.

Podczas wyboru odpowiedniego okapu kuchennego warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Wśród najważniejszych znajdują się między innymi jego wydajność, jak i wielkość. Okazuje się jednak, że te dwie właściwości są od siebie niezależne. Nie zawsze duże urządzenie jest wystarczająco wydajne, natomiast nie może być ono zastosowane w małej kuchni – w niewielkim mieszkaniu, ponieważ zajmie zbyt dużą ilość miejsca. Wydajność okapu warto dobierać do rozmiaru kuchni oraz tego, w jaki sposób będzie ona użytkowana. Jeżeli jest to np. kuchnia biurowa, gdzie sporadycznie ktoś przyrządza śniadanie, czy podgrzewa obiad, to nie ma konieczności stosowania zaawansowanego technologicznie sprzętu. Inaczej wygląda sprawa, jeżeli jednak jest to kuchnia domowa, w której codziennie lub kilka razy dziennie przygotowywane są posiłki dla domowników, a dodatkowo jest ona połączona z częścią wypoczynkową. Wówczas warto zainwestować w zdecydowanie lepszej jakości sprzęt.

Odpowiednio dopasowany system wentylacyjny to nie tylko komfort dla osób korzystających z kuchni, ale również ochrona całego budynku przed powstawaniem nadmiernej wilgoci, czy nieprzyjemnymi zapachami.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki