W Polsce mieszka obecnie ponad dwa miliony Ukraińców. Przeważająca ich część przebywa w naszym kraju aby odłożyć sobie trochę pieniędzy. Pracodawcy nie narzekają na pracowników ze Wschodu – wręcz przeciwnie, bardzo ich chwalą, między innymi za pracowitość i sumienność. Ponadto, dzięki nim mogą wypełnić kadrowe spowodowane sytuacją, kiedy to jak Polacy postanowili masowo wyjeżdżać na Zachód po wejściu Polski do Unii Europejskiej są doceniani przez przedsiębiorców polskich. Czy warto zdecydować się na ich zatrudnienie? Jakie są z tego korzyści? Odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do jego przeczytania.

Różnorodne formy zatrudnienia

REKLAMA

Pracodawcy szukający stałych bądź okresowych pracowników ze Wschodu decydują się często na korzystanie z agencji zatrudnienia. Dlaczego? Ponieważ zapewniają one różnorodne formy zatrudnienia: leasing pracowniczy, pracę tymczasową, próbne zatrudnienie bądź zatrudnienie na stałe. Znaczna ilość Ukraińców pracuje w półrocznym cyklu. Wiąże się to z przepisami o zatrudnieniu. Agencje pracy są ogromnym ułatwieniem dla pracodawców z Polski, ponieważ dzięki nim mogą szybko i łatwo zatrudnić Ukraińca.
Aby przebieg procesu zatrudniania pracowników ze Wschodu przebiegł bezproblemowo, warto skorzystać z pomocy agencji zatrudnienia, aby sprawnie poradzić sobie ze wszelkimi procedurami.

Uproszczone przepisy zatrudniania

W przypadku pracowników ze Wschodu zatrudnienie jest proste – nie trzeba posiadać pozwolenia na pracę czy przeprowadzać testu rynku pracy – wystarczy mieć oświadczenie konkretnego pracodawcy na temat zamiaru zatrudnienia. Istnieje jednak pewne ograniczenie – czas pracy. Nie może on wynosić więcej niż sześć miesięcy w ciągu roku. Praca może być jednak nieciągła i wykonywana dla więcej niż jednego pracodawcy. Jeżeli jednak pracodawca chce zatrudnić pracownika z Ukrainy na stałe, to powinien on posiadać zezwolenie na wykonywanie pracy – w przeciwnym razie nie może to mieć miejsca.

Korzystna sytuacja finansowa dla obu stron

Powszechnie wiadomo, iż stawki godzinowe akceptowane przez pracowników ze Wschodu są niższe niż te, jakie akceptują Polacy. Średnia miesięczna pensja dla Ukraińca w Polsce wynosi około 2000 złotych. Dla porównania – średnia miesięczna płaca na Ukrainie wynosi w przeliczeniu na złotówki około 850 złotych. W związku z tym pracownik z Ukrainy może zarobić w naszym kraju dwa razy więcej niż w kraju, z którego pochodzi. Jest to główny powód dla którego Ukraińcy tak masowo i chętnie przyjeżdżają do Polski i nie wymagają wysokich stawek godzinowych, ponieważ nawet minimalna płaca jest dla nich niezwykle korzystna. Na takim rozwiązaniu zyskuje również pracodawca zatrudniający takiego pracownika.

Pracowitość i sumienność

Pracownicy z Ukrainy emigrują do Polski głównie w celu zarobienia sporej ilości pieniędzy w krótkim czasie. W związku z tym bardzo przykładają się oni do wykonywanych zadań. Ukraińcy są niezwykle efektowni i pracowici, dlatego też są oni cenieni przez pracodawców w Polsce. Każda możliwość dorobienia jest dla nich świetną okazją, a nie przymusem, w związku z tym iż są ograniczeni czasowo. Nierzadko decydują się oni na pracę po więcej niż 40 godzin tygodniowo.

Podobny język i kultura

Społeczeństwo polskie oraz ukraińskie posiada sporo podobieństw. Język polski oraz ukraiński są językami słowiańskimi, dzięki czemu porozumiewanie się z Ukraińcami jest stosunkowo proste. Ponadto, pracownicy ze Wschodu szybko uczą się naszego języka i nie mają z nim większych problemów. Co więcej, bliska odległość obu tych Państw sprawia, że ich dzieje są podobne.

Doświadczenie oraz wykształcenie

Nie tak dawno temu Ukraińcy byli zatrudniani do jedynie najprostszych prac fizycznych. Nie byli oni doświadczeni ani tym bardziej wykształceni. Polacy umiejętnie jednak uczyli ich i tłumaczyli, jak wykonywać konkretne zadania.
Aktualnie natomiast do Polski przyjeżdżają znacznie częściej studenci oraz młode osoby z Ukrainy chętne do zdobywania doświadczenia i nauki nowych rzeczy. Co więcej, do Polski emigrują także specjaliści ze Wschodu posiadający wszechstronne kwalifikacje. Są oni zatrudniani nie tylko w przemyśle budowlanym, w gastronomii czy sektorze sprzątającym.
Zarobki pracowników z Ukrainy są obecnie zbliżone do zarobków Polaków. Niegdyś można było dostrzec spore zróżnicowanie w pensjach Polaków i Ukraińców, jednak teraz nie jest to już tak widoczne w pracach na tym samym stanowisku. Nie jest to jednak zniechęceniem dla pracodawców do zatrudniania pracowników ze Wschodu. Wciąż tego dokonują i są zadowoleni z ich pracy – zaangażowania i pracowitości.

Podsumowanie

Pracownicy ze Wschodu zwiększają wzrost gospodarczy oraz uzupełniają braki kadrowe. Bardzo często podejmują się prac, do których Polacy podchodzą niechętnie np. pracy przy zmywaku, opieki nad dziećmi czy sprzątania. Dzięki temu na przykład restauracje nie muszą się martwić o pomoc w utrzymaniu czystości. Ukraińcy są zatem pracownikami, których warto zatrudniać – świadczy o tym zadowolenie wielu pracodawców.

- REKLAMA - Zewnętrzne linki