W środę, 18 grudnia 2019 r.  odbyło się podsumowanie całorocznych działań programu pod nazwą „Akademia Bezpieczeństwa” skierowanej do dzieci, młodzieży i seniorów, organizowanej pod patronatem  prezydenta Jaworzna. Wszystkim zaangażowanym podziękowała zastępca rezydenta Monika Bryl.

REKLAMA

W ramach Akademii w 2019 r. odbyły się warsztaty:

  •  bezpieczne korzystanie ze środków komunikacji elektronicznej,
  •  wtargnięcie napastnika do szkoły;
  •  pikniki bezpieczeństwa dla szkół podstawowych;
  •  Akademia Przedszkolaka;
  •  “Starsi = bezpieczni”.

Bezpieczne korzystanie ze środków komunikacji elektronicznej

Warsztaty były skierowane do uczniów pierwszych klas szkół średnich, a prowadziła je Miejski Rzecznik Praw Konsumenta. Miały na celu przekazanie młodzieży rzetelnej i dokładnej wiedzy na temat bezpiecznego korzystania ze środków komunikacji elektronicznej oraz zagrożeń związanych z zawieraniem umów i korzystaniem z urządzeń firm telekomunikacyjnych sieci komórkowych, które niejednokrotnie tak konstruują umowy, aby były niekorzystne dla klienta.

Wtargnięcie napastnika do szkoły

Celem warsztatów było nauczenie uczniów klas pierwszych szkół średnich właściwego zachowania i postępowania w przypadku ataku terrorystycznego – nie tylko na terenie szkoły, a także uświadomienie  zagrożeń związanych z agresją, napadem. Zajęcia prowadziła firma wyspecjalizowana w tych  zagadnieniach, której wykładowcy są jednocześnie instruktorami policyjnych sił antyterrorystycznych. W warsztatach dotyczącej komunikacji elektronicznej i napastnika w szkole udział wzięło ok. 670 uczniów ze wszystkich 7 szkół średnich z terenu naszego miasta.

Pikniki bezpieczeństwa dla szkół podstawowych

Spośród 23 szkół podstawowych wybrano 4 szkoły urządzające rodzinne pikniki szkolne i włączono się aktywnie w organizowanie tych imprez poprzez pokazy sprzętu i umiejętności funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji, strażaków z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych oraz funkcjonariuszy Straży Miejskiej. Podczas trwania pikników nauczano zasad udzielania pierwszej pomocy, prowadzono prelekcje nt. bezpiecznych zachowań, rozdawano ulotki, upominki i gadżety dla uczestników imprez. Zorganizowany został również piknik rodzinny na Stadionie Miejskim Azotania, na którym wraz z Komendą Miejską Policji w Jaworznie prowadzono nauki zasad ruchu drogowego na Mobilnym Miasteczku Ruchu Drogowego. Podobne działania prowadzone były na Plantach Miejskich podczas akcji wakacyjnej „Odlotowe Lato z Radiem Katowice”. We wszystkich piknikach wzięło udział około 3 tys. osób.

Akademia Przedszkolaka

Program skierowany był do najmłodszych mieszkańców miasta, a jego głównym celem było przede wszystkim zapoznanie dzieci z podstawowi zasadami zachowań na drodze jak i w życiu codziennym. Warsztaty przeprowadzone zostały na Stadionie Miejskim  Azotania, w których udział wzięło ok. 540 dzieci z 17 przedszkoli. Przedszkolaki zapoznawały się ze znakami drogowymi oraz z zasadami ruchu drogowego na Mobilnym Miasteczku Ruchu Drogowego, podstawowymi zasadami pierwszej pomocy oraz prawidłowym alarmowaniem służb. Warsztaty poprowadzili przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji, Komendy Miejskiej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej oraz pracownicy Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miejskiego.

“Starsi = bezpieczni”

Głównym celem warsztatów było podniesienie świadomości osób starszych w zakresie poprawy bezpieczeństwa i zabezpieczenia mienia. Z analiz wynika, że coraz częściej dochodzi do przestępstw, w których poszkodowanymi są osoby starsze i mieszkające samotnie. Warsztaty zorganizowane zostały przy współpracy z Jaworznickim Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Głównymi tematami były:

  • jak ustrzec się przed oszustami – funkcjonariusz Komendy Miejskiej Policji;
  • naciąganie przy zakupach, jak zachowywać ostrożność przy zawieraniu umów – Miejski Rzecznik Praw Konsumenta;
  • zagrożenia pożarowe – ogień i zatrucia czadem – funkcjonariusz Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.

Oprócz tego funkcjonariusze służb mundurowych włączali się do różnych inicjatyw, podczas których mogli dotrzeć do osób starszych. Wzięto udział w wielu spotkaniach, prelekcjach, warsztatach, targach, piknikach Dniu i Tygodniu Seniora. Materiały w tej sprawie pojawiały się w lokalnych mediach, internecie, gazecie przystankowej, plakaty i ulotki rozdysponowano po ośrodkach zdrowia, zakładach pracy i innych instytucjach.

foro/źródło: UM w Jaworznie

- REKLAMA - Zewnętrzne linki