REKLAMA

Beton wykorzystywany na budowie musi być odpowiednio przygotowany, aby się nie kruszyć ani nie pękać. Kluczową rolę w stworzeniu takiej mieszaniny odgrywają jakość składników oraz proporcje. Proporcje betonu, czyli proporcje cementu, piasku, wody i żwiru różnią się w zależności od tego, jaki rodzaj materiału chcemy uzyskać. Pokazujemy więc, w jaki sposób zrobić beton C8/10 lub inaczej beton B10.

Beton C8/10 – wykonanie

Do budowy różnych budynków potrzebny jest zakup lub samodzielne przygotowanie różnych rodzajów betonu. Najbardziej wykorzystywane są beton C8/10 oraz C12/15. Stare nazwy to beton B10 i B15. W przypadku betonu C8/10 można usłyszeć potocznie, że jest to tzw. chudy beton, jednak w praktyce, według prawidłowego nazewnictwa, do chudych mieszanek możemy zaliczyć jeszcze mniej wytrzymałe rodzaje betonu.

Do wykonania betonu potrzebujemy kilku składników, którymi są cement, piasek, żwir oraz woda. Uzyskanie materiału wysokiej jakości jest możliwe jedynie przy użyciu dobrze odmierzonych proporcji. Proporcje betonu podawane są w przeliczeniu na 1m³ betonu lub na jeden zarób betoniarki. W drugim przypadku proporcje również zależne są od jej pojemności.

Proporcje składników do przygotowania Betonu C8/10

Podawane przez nas proporcje powinny zostać przyjęte jako wartości wyjściowe, ponieważ ilość każdego ze składników może być zależna od jego jakości oraz pochodzenia. Do otrzymania 1m³ betonu C8/10 potrzebujemy 180 kilogramów cementu, 150 litrów wody, 840 kilogramów piasku oraz 1230 kilogramów żwiru. Nieco inaczej proporcje prezentują się w przypadku przygotowywania betonu w betoniarce. Często w takich sytuacjach pomija się korzystanie z wagi, dlatego podajemy proporcje w przeliczeniu na worki oraz wiadra danego składnika.

Dla podanych przez nas proporcji betonu przyjmiemy pewne parametry, które można zaaplikować do większości używanych substancji. Gęstość nasypowa piasku wynosi 1,6kg/m³, żwiru 1,8kg/m³, cementu 1,3kg/m³. Cement znajduje się w workach 25kg, a wypełnienie betoniarki na poziomie ok. 60%. Niektóre betoniarki pozwalają na użycie większej ilości materiałów. Wtedy dostosowujemy ilość do proporcji. Oto proporcje betonu na jeden zarób betoniarki, kiedy ma ona pojemność 0,20m3. 1,5 wiadra lub 0,85 worku cementu, 2 wiadra wody, 6,5 wiadra piasku, 8 wiader żwiru. Liczby te mogą się jednak nieco zmienić w przypadku większych lub mniejszych betoniarek.

Przygotowanie betonu C8/10

Warto mieć na uwadze to, że przygotowywane proporcje betonu w betoniarce oraz ręcznie, różnią się od siebie. Kiedy używamy betoniarki, to rozpoczynamy od wlania wody i wsypania niewielkiej ilości cementu. Kiedy otrzymamy zaczyn, przechodzimy do kolejnego etapu, czyli dodawania kruszywa (żwiru i piasku) oraz wody. Kruszywa najlepiej dodawać na zmianę, tzn. wiadro piasku naprzemiennie z wiadrem żwiru do momentu, w którym otrzymamy satysfakcjonującą mieszaninę.

Wodę należy dodawać stopniowo w celu ułatwienia mieszania. Jeżeli mieszamy proporcje betonu w wiadrze, najpierw warto wymieszać suche składniki (cement, piasek, żwir) i dopiero do nich dodawać stopniowo wody. Pamiętamy przy tym, aby cały czas dokładnie mieszać wszystkie elementy.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki