Chłodne miesiące zazwyczaj związane są z większymi rachunkami za media. Niskie temperatury, mniejsza ilość słońca sprawiają, że koszty opłat za prąd, ogrzewanie znacznie wzrastają. Czy można temu przeciwdziałać? Co zrobić, aby rachunki pozostały na tym samym poziomie, albo były niższe? Oto porady, które zebraliśmy z myślą o Tobie i Twoich wydatkach.

Obniżanie rachunków – prosta droga do oszczędności

REKLAMA

Umiejętne i rozsądne gospodarowanie swoimi finansami to między innymi szukanie oszczędności. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest obniżenie wysokości miesięcznej raty kredytowej. Taką możliwość mają ci, którzy zdecydują się na kredyt konsolidacyjny. Wówczas kilka rat kredytowych, może zostać zamienionych na jedną, optymalną dla danego budżetu domowego. Taką opcję proponuje między innymi Santander Consumer Bank – bank od kredytów.

To jeszcze nie koniec optymalizacji zarządzania własnymi finansami, oprócz tego wielu z nas decyduje się na oszczędności w postaci minimalizowania rachunków za media. Co ciekawe jest to możliwe również zimą, czyli wtedy, kiedy zazwyczaj opłaty te stają się wyższe, ponieważ rośnie wówczas zdecydowanie bardziej zapotrzebowanie na energię.

Jak oszczędzić na oświetleniu?

Jednym z pierwszych kroków może być zmiana dostawcy prądu lub po prostu aktualnej taryfy. Takie prawo ma każdy obywatel naszego kraju i to bez poniesienia żadnych dodatkowych opłat. Kiedy zdecydujesz się na tego rodzaju zamianę, możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie.

Oprócz tego bardzo ważne jest zainwestowanie w energooszczędne rozwiązania. Warto wybierać urządzenia mające etykietę efektywności energetycznej oznaczoną A+++ lub A++, ponieważ tutaj zużycie prądu jest minimalne.

Poza tym korzyści przynosi wymienianie wszystkich dotychczasowych żarówek na LED-owe. Ciekawą opcją jest ponadto inteligentne oświetlenie, które pozwala użytkownikom dostosować odcień światła do swoich potrzeb, a także sterować nim za pomocą urządzeń mobilnych. Podczas miesięcy jesienno-zimowych oraz w ciągu całego roku, profity przynosi też regularne wyłączanie niepotrzebnych sprzętów, takich jak np. lampki, czy nieużywane komputery.

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?

Podczas chłodnych miesięcy bardzo obciążające dla naszego budżetu są poza tym rachunki za ogrzewanie. Dużą i jednocześnie przynoszącą wysokie oszczędności inwestycją jest termomodernizacja budynku. Korzyści przynosi m.in. wymiana okien i założenie rolet, dlatego rozważ również opcję przeprowadzenia remontu.

Dodatkowo można zainwestować w termostaty, które pozwalają na ustawienie stałej i optymalnej temperatury. Takiej, która będzie komfortowa dla każdego z domowników. Warto także jednocześnie pomyśleć o dostosowaniu temperatury do funkcji poszczególnych pomieszczeń. Przykładem jest hol, tu może być zdecydowanie chłodniej niż w łazience.

Zasłonięte grzejniki to większe straty ciepła, zadbaj więc, aby nie zostały niczym zastawione. Wszelkie pomieszczenia należy wietrzyć szybko i sprawnie, po to, aby nie dopuścić do wychłodzenia całej przestrzeni. Zależy Ci na oszczędnościach, zrób listę popełnianych błędów, a następnie zacznij z nimi walczyć!

 

- REKLAMA - Zewnętrzne linki