sobota, 20 kwietnia, 2024

Czym jest turystyka medyczna?

Czym jest turystyka medyczna?

- Advertisement -

 

Czym jest turystyka medyczna?

W dobie permanentnego kryzysu w systemie ochrony zdrowia może bardzo dziwić fakt, że do naszego kraju przyjeżdżają pacjenci z innych państw, by tu podjąć leczenie. Mało tego, są bardzo zadowoleni ze skuteczności i jakości opieki zdrowotnej w Polsce. Oczywiście, dotyczy to osób, które stać na prywatne leczenie, a które w ich krajach nie jest objęte ubezpieczeniem lub też jedynie częściowym a koszty są horrendalnie wysokie.

Turystyka medyczna, bo o niej mowa polega na podróży do innego kraju, w trakcie której można podjąć leczenie lub uzyskać poprawę stanu zdrowia. Pierwowzorami turystyki medycznej były sanatoria. O wyjeździe „do wód” można poczytać w wielu powieściach z dawnych wieków oraz w pamiętnikach z epoki i biografiach znanych ludzi. Dziś również lekarze zalecają zmiany klimatu pobyty rehabilitacyjno-sanatoryjne w leczeniu wielu schorzeń.

Główne przyczyny rozwoju turystyki medycznej

• Finanse to podstawowe kryterium rozwoju turystyki medycznej. Różnice między cenami tych samych usług medycznych między państwami sięgają nawet 80%. Przy czym relatywnie wysokie dochody pozwalają na połączenie wyjazdu turystycznego z poprawą stanu zdrowia. • Dostępność usług medycznych to kolejny czynnik. W niektórych krajach dane usługi medyczne nie są łatwo dostępne, np. z przyczyn prawnych, bądź też czynnikiem ograniczającym dostępność są wysokie koszty. • Wysoka jakość usług medycznych jest również bardzo istotna. Te same działania medyczne znacznie się różnią efektywnością i jakością leczenia w poszczególnych krajach. • Reklama ma znaczenie. Dostępność informacji internetowej pozwala na reklamowanie usług na całym świecie. Wiele szpitali wykonuje leczenie komercyjne, co znakomicie poprawia ich budżet, jednocześnie reklamowanie ich wpływu na stałe zainteresowanie nimi w innych krajach.

Turystyka medyczna w Polsce

Polskę odwiedza rocznie około 200 tysięcy turystów medycznych rocznie. Wiodące cele turystyki medycznej z zagranicy do Polski to: – Usługi stomatologiczne. Polscy stomatolodzy oferują najwyższą jakość usług dentystycznych, szczególnie w zakresie implantologii. Różnica w cenie implantu między Polską a Niemcami wynosi aż 80%. Stąd też wśród obcokrajowców przyjeżdżających na zakładanie implantów najwięcej jest turystów zza Odry. Drugą, liczną grupą są Amerykanie, szczególnie Polacy mieszkający za oceanem. W trakcie wizyty u rodziny w Polsce znakomicie reperują stan uzębienia, z kosztami niewyobrażalnie niskimi w porównaniu z cenami w USA. Podobnie, z usług polskich stomatologów korzystają Skandynawowie oraz Polonia z UK. – Leczenie uzdrowiskowe – to drugi kierunek turystyki medycznej w Polsce. Z naszych uzdrowisk bardzo chętnie korzystają emerytowani Niemcy, a także rodziny z małymi dziećmi. Głównym kryterium są również finanse. – Medycyna estetyczna w Polsce stoi na bardzo wysokim poziomie, a jednocześnie w tym przypadku również niezwykle istotna jest atrakcyjność finansowa zabiegów i operacji plastycznych. – Dyrektywa transgraniczna w niektórych krajach pozwala na częściowy zwrot kosztów leczenia mieszkańcom krajów ościennych. Największą korzyść odnoszą z tego tytułu Niemcy, którzy również z tego powodu korzystają z naszych szpitali i gabinetów lekarskich. – Zabiegi ortopedyczne oraz bariatryczne to kolejna grupa zabiegów, z których chętnie korzystają pacjenci z innych państw.

Co Polacy leczą za granicą?

• Zaćma. Polscy pacjenci również korzystają z turystyki zagranicznej. Dotyczy to oczywiście wybranych zabiegów. Zasobność polskich portfeli nie pozwala na korzystanie z leczenia za granicą w bardzo szerokim zakresie. O wyjazdach na leczenie poza granicami Polski wpływa przede wszystkim niedostępność usług dla pacjentów, związana przede wszystkim z ogromnymi kolejkami. Do niedawna, na bazie unijnej Dyrektywy Transgranicznej Polacy leczyli zaćmę w Czechach. W ostatnim czasie, kolejki na leczenie zaćmy znacznie zmalały, w związku z decyzją Ministerstwa Zdrowia o zniesieniu limitów na operacje zaćmy. • Operacje i zabiegi ortopedyczne, kardiologiczne, okulistyczne dominują wśród wniosków przesyłanych do NFZ o refundację w ramach Dyrektywy Transgranicznej. Główną przyczyną, dla której Polacy decydują się na leczenie poza Polską są kolejki do świadczeń. Na leczenie opłacane w 100% z własnej kieszeni stać tylko najbogatszych. • Sanatoria na Litwie są oblegane przez Polaków.

Turystyka medyczna w Europie

Turystyka medyczna jest popularna w całej Europie. Na szczycie nacji najczęściej korzystających z tej formy leczenia są Polacy, na co wpływ miało masowe leczenia zaćmy w Czechach. Francuzi najchętniej leczą się w Hiszpanii, w Belgii i w Portugalii, Duńczycy z kolei preferują Niemcy. Kryterium jest w większości przypadków różnica w kosztach leczenia i względnie nieduża odległość. Diagnostyka kliniczna należy do odrębnej grupy turystyki medycznej. W szczególności dotyczy to rzadkich schorzeń genetycznych, gdzie czasami zaledwie kilka ośrodków w Europie potrafi postawić prawidłową diagnozę. Dotyczy to również niektórych schorzeń onkologicznych i neurologicznych. Turystyka medyczna nie jest niczym nowym i niespotykanym i będzie się dynamicznie rozwijać.

- Advertisment -

Sądowa epopeja Sebastian Kusia. Wyrok coraz bliżej. Może zapaść 24. kwietnia

Przed Sądem Rejonowym w Chrzanowie od prawie 5 lat trwa proces Sebastiana Kusia, podejrzanego o przyjmowanie łapówek, kiedy to pracował na stanowisku naczelnika biura...

Piątkowe pikniki cieszyły się sporym zainteresowaniem

Pomimo chłodu, aż dwa pikniki odbyły się w tym samym czasie w Jaworznie. Jeden zorganizowany jako „Dzień ziemi” pod płaszczką, drugi piknik na Osiedlu...

Fabryka hejtu na finale kampanii. Przekroczono granice kultury

Kampania wyborcza w Jaworznie weszła w decydującą fazę. Kandydaci na urząd prezydenta dwoją się i troją, żeby przekonać do siebie niezdecydowanych wyborców. Ich działania...