4 listopada 2019 roku w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego, na zaproszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Barbara Sikora opowiedziała o kontaktach dr Zbigniewa Siatkowskiego z Jaworznem.

Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, 4 listopada 2019 r.
REKLAMA

Jej uniwersytecki wykładowca pierwszy raz z prelekcją przyjechał do naszego miasta w roku 1987, mówił o pieśniach Powstania Warszawskiego. Zaś ostatni jego wykład odbył się w roku 2005, dotyczył poezji Wandy Łomnickiej-Dulak, wierszy o Janie Pawle II.

Wśród wielu gości zaproszonych przez Krystynę Łaźnię – która kieruje naszym uniwersytetem – była córka Aurelii Stachurki, jej wierszom Zbigniew Siatkowski poświęcił szkice lieteracki. Była Alicja Dudek, wspominała o tym, jak profesor zachęcał ją do pisania. Wiersz „Przebacz” doczekał się omówienia w książce „Przeciwko ościeniowi”.

Profesor Zbigniew Siatkowski zajmował się poezją wybitnych poetów. Był stypendystą Fulbrighta, uczniem Romana Jakobsona. Wśród jego licznych literackich publikacji, znajdziemy także teksty poświęcone jaworznickim poetom. Są to analizy wierszy: Alicji Dudek, Józefa Franczyka, Stanisława Mikłasa, Ryszarda Potyralskiego, Aurelii Stachurki, Józefy Szczepańskiej, Danuty Wiśniewskiej. Prowadził prelekcje jaworznickie dotyczący stylu i stylistyki, gromadziły one poetów, nie tylko z naszego miasta. Jest autorem publikacji, które towarzyszyły jego wykładom w bibliotece.

Zbigniew Siatkowski chwali tekst Jerzego Larysza w bibliotece przy ul. Dwornickiego, październik 2000 r.

Widzieliśmy, dzięki wyświetlanym zdjęciom, wiele spotkań w placówkach kultury, na fotografiach Zbigniew Siatkowski rozmawia po wykładach ze swoimi słuchaczami. W listopadowy dzień wspominano także tych, co już odeszli, a niegdyś uczestniczyli w spotkaniach. Pana Jerzego Larysza, Jadwigę Kaczmarek, Józefa Saługę i wielu innych.

Czas prezydentury A. Węglarza i M. Rusin, M. Tarabuły, to doradztwo i zaangażowanie prof. Siatkowskiego, w trudne sprawy Jaworzna związane z Ukraińcami i Łemkami.

Zbigniew Siatkowski wykładowca w Uniwersytecie Jagiellońskim, w Akademii Sztuk Pięknych, prorektor wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, miał w Jaworznie swoich uczniów. Martę Fidyk, która kierowała Biblioteką Pedagogiczną, Ewę Sałużankę, dyrektorkę Teatru Sztuk.

Spotkanie wspomnieniowe odbyło się w drugą rocznice śmierci Zbigniewa Siatkowskiego, zmarł 4 listopada 2017 roku. em

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki