REKLAMA

Prowadzenie firmy wiąże się z wieloma obowiązkami. Do wypełniania części z nich przedsiębiorca zobowiązany jest przez prawo. Obliguje ono m.in. do prowadzenia księgowości działalności gospodarczej w sposób należyty i zgodny z przepisami. Zaniechanie tego obowiązku może przysporzyć wielu problemów. Brak dokonywania rozliczeń księgowych skutkuje nie tylko nieporządkiem w dokumentacji, ale także i możliwością nałożenia kary grzywny. Jak tego uniknąć?

Księgowość w firmie

Zakładając firmę, należy zdecydować, czy prowadzenie księgowości powierzy się zewnętrznej firmie, zatrudnionemu na etat pracownikowi czy będzie prowadzić ją samodzielnie. Jeszcze do niedawna wielu przedsiębiorców zdecydowało się na outsourcing zagadnień księgowo – kadrowych. Było to tańsze niż zatrudnienie w firmie księgowej i bezpieczniejsze niż samodzielne rozliczenie czy powierzenie ich osobie bez doświadczenia. Dziś trend ten się zmienia. Jest to efektem dużej dostępności internetowych programów do księgowania.

Czym są programy księgowe online?

Programy do księgowości online pozwalają na samodzielne prowadzenie rozliczeń ze wsparciem ekspertów. Działają one kompleksowo. Samodzielna księgowość online wyróżnia się mobilnością, prostotą obsługi i atrakcyjną ceną. Daje możliwość czuwania nad rozliczeniami na własną rękę, ale przy wsparciu ekspertów z zakresu księgowości, podatków, prawa pracy i innych zagadnień gospodarczych. Internetowe programy do księgowości zawierają takie narzędzia jak:

  • Zarządzanie sprzedażą,
  • księgowość online,
  • Kadry, płace i ubezpieczenia ZUS.

Skorzystać z niech może każde przedsiębiorstwo bez względu na jego wielkość czy branże. Najczęściej po to rozwiązanie sięgają jednak mikro i małe firmy działające w branży kreatywnej, transportowej, szkoleniowo doradczej, e-commerce, informatycznej, rachunkowo-księgowej, prawnej.

Dlaczego warto skorzystać z księgowości online?

Samodzielna księgowość online ma dla przedsiębiorcy wiele zalet. Zaczynają się one od ceny, a kończą na eksperckim wsparciu. Korzystanie z internetowych programów jest dużo tańsze niż tworzenie działu księgowego i zatrudnienie pracowników, a także wynajmowanie zewnętrznej kancelarii księgowej. Mimo braku pracowników merytorycznych w firmie rozliczenia księgowe na tym nie ucierpią. Przedsiębiorca korzystający z internetowych programów księgowych na każdym etapie ma wsparcie ekspertów z zakresu praw, filmów, księgowości. Pomocą służą także prawnicy techniczni, którzy pomogą rozwiązać ewentualne problemy z obsługą narzędzia online. To jednak zazwyczaj nie jest konieczne, ponieważ system działa sprawnie, a jego obsługa jest intuicyjna i prosta. Części czynności wykonywana jest automatycznie po wciśnięciu jednego przycisku. Jako zalety tego typu księgowości dla firmy wymienia się:

  • automatyczne generowanie wszystkich dokumentów księgowych (faktur, rachunków, deklaracji podatkowych i ubezpieczeniowych) w formie gotowej do wydruku, a także gotowych do przesłania do urzędu skarbowego czy ZUS-u za pośrednictwem poczty elektronicznej,
  • tworzenie baz danych m.in. tych dotyczących klientów, produktów, usług;
  • tworzenie ewidencji np. środków trwałych, należności, zobowiązań na podstawie wprowadzanych do systemu faktur oraz innych dokumentów,
  • automatyczne obliczanie wszystkich składek oraz zobowiązań podatkowych,
  • prowadzenie KPiR oraz innych potrzebnych rejestrów.

Wszystkie te czynności można wykonywać, będąc online. Do danych firmy ma się dostęp zawsze przez 24/7, w każdym miejscu i o każdej porze. Aby sprawdzić dokumenty księgowe, wystarczy posiadać dostęp do Internetu.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki