REKLAMA

Zakładając firmę początkowo będziemy myśleć o wielkich ideach i żyć pomysłem który chcemy zrealizować. Plan na rozwój projektu, pomysły na marketing i promocję to ważne aspekty, które zajmują kluczowe miejsce w hierarchii potrzeb młodej firmy lub powstającego startupu. Musimy jednak pamiętać, że podstawą wszystkich działań jest ich zalegalizowanie.

Otwierając firmę musimy zdecydować czy chcemy działać jako jednoosobowa działalność gospodarcza, czy też może jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Oczywiście możliwości jest więcej – spółka cywilna, jawna, partnerska, akcyjna (S.A.)… czy najnowsza forma prawna przewidziana przez ustawodawcę – prosta spółka akcyjna (P.S.A.). Wybór odpowiedniej formy prawnej jest dla nas kluczowy, bowiem będzie określał nasz zakres odpowiedzialności za zobowiązania, sposób reprezentowania firmy, dysponowania majątkiem, czy też sposób opodatkowania. W zależności od tego jaką wybierzemy formę prawną, rejestracji dokonujemy w CEIDG lub w KRS.

Rejestracja spółki – co dalej?

Jeśli wybraliśmy już odpowiednią formę prawną dla firmy lub startupu, kolejnym krokiem jest wybranie w jaki sposób chcemy prowadzić księgowość. Przy formach takich jak np. jednoosobowa działalność gospodarcza, mamy możliwość prowadzenia uproszczonej księgowości (tzw. księga przychodów i rozchodów). KPiR o ile znamy przepisy prawa i orientujemy się w najważniejszych przepisach ustawy o księgowości, możemy bez problemu prowadzić samodzielnie przy użyciu dostępnych na rynku narzędzi. Jeśli jednak nie czujemy się swobodnie w gąszczu przepisów, lepiej oddelegować prowadzenie księgi przychodów i rozchodów do biura rachunkowego.

Pełna księgowość

Jeśli rejestrując swoją działalność gospodarczą zdecydowaliśmy się na wybór formy prawnej, która wymaga od nas prowadzenia pełnej księgowości (tzw. ksiąg handlowych), warto z dużą rozwagą wybrać biuro rachunkowe, któremu chcemy powierzyć prowadzenie księgowości. Zwróćmy uwagę, aby biuro posiadało odpowiednie ubezpieczenie, które zagwarantuje nam wypłatę ewentualnych roszczeń / odszkodowań na wypadek pojawienia się błędów. Biuro rachunkowe powinno również posiadać specjalistów z danych, wąskich dziedzin, co szczególnie ważne jest dla startupów, gdzie rozliczane są dochody z aplikacji mobilnych, transakcje blockchain, czy transakcje walutowe. Zatrudnianie etatowego ksiegowego prawdopodobnie nie będzie dla nas opłacalne przez długi czas. Wiąże się to wiązało z dodatkowymi obowiązkami i dużymi kosztami jak zakup licencji oprogramowania do pełnej księgowości, wykupienie ubezpieczenia itd.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę wybierając biuro rachunkowe dla swojej firmy?

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to ile przewidujemy generować dokumentów księgowych. Są firmy które miesięcznie dostarczą do księgowości 10-15 faktur, a będą takie które dostarczą ich czterysta i więcej. Dlaczego to takie istotnie? W przypadku małej ilości faktur możemy je zeskanować i wysłać. Lokalizacja biura nie będzie więc miała dla nas większego znaczenia. Przy dużej ilości faktur łatwiej jest je dostarczać na bieżąco, tak aby biuro rachunkowe mogło je ewidencjonować i zdążyć „obrobić” tak duży nakład w terminach wymaganych z tytułu prawa.

Więcej: http://keep-going.pl/

undefined

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki