REKLAMA

Teoretycznie poświęcamy zdrowiu bardzo dużo uwagi. Popularne są programy poświęcone różnym problemom, a także profilaktyce różnych schorzeń. Korzystamy z porad na blogach i z mniej lub bardziej specjalistycznych stron internetowych i staramy się rozpoznać różne objawy chorób. Często może to opóźnić wizytę u lekarza, ale zdarza się również, że może nas naprowadzić na konkretną diagnozę. Wszak potrafimy się obserwować i wiemy, kiedy coś z ciałem dzieje się nie tak, a dostępne porady zdrowotne mogą podpowiedzieć, co to za choroba.

  1. Zaufaj specjalistom
  2. Co to za choroba?
  3. Jak wykryć przepuklinę?
  4. Stan zapalny jelit
  5. Gdy bolą plecy
  6. Badaj się

Zaufaj specjalistom

Niektórzy lekarze nieco przewrotnie żartują, że leczymy się u wujka Google i oczywiście zażywamy zbyt dużo leków przeciwbólowych. Z drugiej strony często nie można się dostać do specjalisty i w pierwszym odruchu sięgamy po sprawdzone pozycje takie jak na przykład encyklopedia zdrowia. Rzetelne źródło w tym wypadku będzie niezwykle przydatne. Więc zamiast przedzierać się przez fora internetowe i niepewne strony, warto poszukać wiarygodnych odpowiedzi. Oczywiście nie zwalniają one z tego, by udać się do lekarza. Sama encyklopedia zdrowia jest tworzona przez specjalistów w danej dziedzinie i dlatego omówione są w niej choroby od A do Z, a porady zdrowotne nie negują konieczności wizyty u lekarza. To on realnie musi ocenić nasz stan, szczególnie wtedy gdy problemy są poważniejsze niż przeziębienie, a ból nie pozwala nam funkcjonować i ciało domaga się leczenia oraz uwagi.

Co to za choroba?

Internetowa encyklopedia zdrowia ma jedną bardzo ważną przewagę nad papierową. Intuicyjny interfejs oraz wyszukiwarki pozwalają zarządzać treściami i szybko znaleźć odpowiedzi na nasz problem. To zajmuje tylko chwilę i nawet osoba, która nie jest biegła w dziedzinie internetu poradzi sobie z tym narzędziem. Porady mogą nam pomóc znaleźć źródło problemu ze zdrowiem, szczególnie że same opisy zawierają tak ważne informacje jak przyczyny, objawy, sposób diagnozowania oraz leczenia i porady. Sami internauci szukają informacji zarówno o dolegliwościach, które coraz częściej nam doskwierają, jak i o chorobach rzadkich.

Jak wykryć przepuklinę?

Zarówno styl życia, jak i podejmowane aktywności sprawiają, że wiele osób skarży się na przepuklinę. Charakterystyczny miękki guz wywołuje uczucie pociągania i pieczenie w czasie jego uciskania, a sam ból promieniuje w różne okolice ciała, gdy podnosimy ciężary, kaszlemy czy też w trakcie wypróżniania czy utrzymywania długotrwale jednej pozycji. Przepuklina może się pojawiać w różnych miejscach i dlatego właśnie wyróżnia się kilka jej rodzajów. Przede wszystkim dzieli się na zewnętrzną i wewnętrzną. Najczęściej przepuklina dotyczy jamy brzusznej, choć może również tworzyć się w obrębie kręgosłupa. Powstaje gdy warstwa powięziowo-mięśniowa ulega przerwaniu i nie jest w stanie utrzymać narządów wewnętrznych w ich naturalnym położeniu. To proce długotrwały, w efekcie bolesny.

Stan zapalny jelit

Relatywnie niewiele osób zmaga się ze stanami zapalnymi granicy jelita cienkiego z jelitem grubym. Choroba Crohna najczęściej dotyka młodych ludzi i może mieć wiele przyczyn. Z pewnością najbardziej nieprzyjemne są objawy. Przewlekły stan sprawia, że dolegliwości okresowo przybierają na sile, by następnie złagodnieć. Charakterystyczna jest obecność nacieku zapalnego-wytwórczego, czasem powstają również owrzodzenia i nieswoiste guzowate masy ziarnicze. Do najczęściej wymienianych przede wszystkim silne bóle w środkowej lub dolnej części brzucha, którym towarzyszy nawracająca biegunka , wzdęcia, utrata masy ciała, a tym samym pogorszenie się wyników morfologii.

Gdy bolą plecy

Stres, siedzący tryb życia, ograniczenie aktywności lub nieodpowiednio prowadzony trening, niewłaściwa postawa ciała i różnego rodzaju obciążenia sprawiają, że coraz częściej pacjenci zgłaszają się do lekarzy i fizjoterapeutów z bólami pleców o różnym nasileniu, a także skoncentrowanych w różnych miejscach. Wiele osób do takiego dyskomfortu się przyzwyczaja i nie zwraca uwagi na to, że ich codzienne funkcjonowanie tak dalekie jest od ideału. Przewlekły ból kręgosłupa jest bardzo ważnym sygnałem, jaki otrzymujemy od organizmu. Może być efektem kontuzji, trybu życia, starzenia się czy choroby, ale w żadnym wypadku nie należy go lekceważyć. Ból kręgosłupa może być wiązany zarówno z nieprawidłowym funkcjonowaniem mięśni, więzadeł czy dysku, ale również staje się ważnym sygnałem ostrzegawczym, jaki mogą wysyłać różne narządy wewnętrzne.

Badaj się

Okresowe badanie moczu i morfologia powinny być standardem. Pozwalają ocenić stan zdrowia, a także wychwycić nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. Ważnym czynnikiem diagnostycznym cm na przykład jest kolor moczu. Prawidłowy jest żółty i gdy zacznie przybierać barwy czerwone jasno- bądź ciemno żółte lub brunatne, należy się mu przyjrzeć z bliska. Być może jest to efektem przyjmowanych leków albo spożytych potraw, ale może być ważnym sygnałem, że coś dziwnego dzieje się na przykład w obrębie wątroby lub nerek. Dlatego właśnie kolor moczu jest jednym z ważniejszych parametrów.

undefined

- REKLAMA - Zewnętrzne linki