W jaki sposób czyścić materac na którym śpimy?

REKLAMA

Tylko materac, który jest nieużywany, może pozostawać higienicznie czysty. Na naszym posłaniu z czasem pojawiają się plamy potu, sporadycznie także krwi i zabrudzenia o innym charakterze, na przykład pochodzące z wylanych przez przypadek napojów. Z kolei na materacach dziecięcych i należących do właścicieli zwierząt domowych może pojawić się mocz. Standardowy w rozmiarach materac 150×200 cm to spora powierzchnia do czyszczenia. Dziś przedstawiamy sprawdzone sposoby na usuwanie z niej plan bez większego wysiłku.

Jak usuwać plamy potu z materaca?

Na niemal każdym materacu z czasem pojawiają się ślady potu. W przypadku posłania o solidnych rozmiarach, takiego jak materac 150×200 cm, ich usunięcie może być czasochłonne, szczególnie gdy plamy rozkładają się równomiernie. Do usuwania plam z potu najlepiej sprawdza się domowa mieszanka złożona z wody utlenionej, octu i sody oczyszczonej. Ze względu na specyficzny zapach octu mieszankę można wzbogacić o zawartość olejków eterycznych. Starannie pokrywamy nią wszystkie plamy, a następnie oczekujemy do wyschnięcia, gdy wystarczy usunąć zabrudzenie przy pomocy odkurzacza.

Jak pozbyć się śladów krwi?

Jeśli na materacu pojawią się ślady z krwi, bardzo istotne jest szybkie działanie, dopóki krew nie zaschnie. Plamę usuwamy wówczas przy pomocy zimnej wody. Ciepła przyczynia się bowiem do jej utrwalenia. Jeśli plama zdążyła już zaschnąć, warto skorzystać z połączenia wody i sody oczyszczonej, choć ta ostatnia nie powinna być stosowana na materace inne niż białe, ponieważ rozjaśnia tkaniny. Do usuwania plam krwi konieczne mogą się okazać specjalne preparaty, jednak z pewnością są to zanieczyszczenia, które da się usunąć bez większego wysiłku.

Jak usuwać mocz z materaca?

Rodzice małych dzieci, jak również właściciele zwierząt domowych, od czasu do czasu zmuszeni są do usuwania z materaca plan moczu. Niezależnie od tego, jaka jest konstrukcja materaca, sposób na usunięcie moczu jest identyczny. Sprawdzi się mieszanka sody oczyszczonej, wody utlenionej, a także płynu do mycia naczyń. Po dokładnym wymieszaniu roztwór rozpalamy go przy pomocy butelki z odpowiednią końcówką. Po zaschnięciu usuwamy go z materaca, który powinien pozostać czysty. Jeśli tą metodą nie udało nam się usunąć intensywnego zapachu moczu, warto wyposażyć się w specjalne środki chemiczne.

Więcej na temat wyboru materacy i ich czyszczenia można dowiedzieć się na stronie internetowej producenta Godre, pod adresem godre.pl.

- REKLAMA - Zewnętrzne linki