Uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości w SP 14 rozpoczęła się zgodnie z wytycznymi MEN odśpiewaniem w uroczysty sposób hymnu państwowego 8. listopada br. o godz. 11.11. Później rozpoczął się montaż słowno – muzyczny w wykonaniu chętnych uczniów klas 5 – 8, w czasie którego wspominano polskich bohaterów narodowych, którzy nie pogodzili się z faktem , iż Polska była pod zaborami.

REKLAMA

Przypomniano także o powstaniach narodowych, dzięki którym Polacy chcieli odzyskać utraconą wolność i chociaż niestety te zrywy niepodległościowe nie przyniosły oczekiwanego rezultatu, to jednak utwierdzały naszych rodaków w przekonaniu, że Polacy nie poddadzą się i zawsze będą dążyć do suwerenności.

Nasi uczniowie w czasie uroczystej „lekcji” historii poznali sylwetkę wielkiego Polaka, jakim był Józef Piłsudski, który miał ogromny wpływ na wywalczenie przez Polaków upragnionej niepodległości. Przygotowana przez uczniów oraz nauczycieli akademia pokazała, że święto 11. listopada może być dla wszystkich Polaków świętem przede wszystkim radosnym, które powinno powodować w sercach poczucie dumy narodowej, szacunek dla żołnierzy, którzy bez względu na swój los walczyli za Ojczyznę, a nawet poświęcili dla niej dar bezcenny – swoje życie.

Na koniec akademii pani dyrektor A. Szymanek jeszcze raz przypomniała uczniom o konieczności pamiętania o tych wybitnych ludziach i wydarzeniach. Uzmysłowiła uczniom, jak ważne jest kultywowanie przeszłości oraz zaprosiła wszystkich uczniów i ich rodziców do wspólnych obchodów Święta Niepodległości w dniu 11. listopada.

Joanna Popowicz

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki