Niepokojące dane Głównego Urzędu Statystycznego. Do 2050 populacja Śląska zmniejszy się do 3 mln 681 tys. osób (obecnie wynosi 4,5 mln ludzi). Spadek nie ominie także Jaworzna.

REKLAMA

Z prognoz Głównego Urzędu Statystycznego wynika, iż nasze miasto do 2050 będzie zamieszkiwać zaledwie 69 873 mieszkańców. Dla porównania,  w 2018 roku było to 91 563 mieszkańców.

Negatywny trend dotknie całego kraju, a w szczególności Śląska. Do 2050 populacja naszego województwa zmniejszy się do 3 mln 681 tys. osób (obecnie wynosi 4,5 mln ludzi). Mają na to wpływ najprawdopodobniej zarówno mała ilość nowych urodzeń, jak i powrót w rodzinne strony emerytów górniczych, którzy osiedlali się na Śląsku w latach 60. i 70.

Populacja kraju ma z kolei w 2050 wynosić 33 mln 950 tys. Obecnie jest to 38,5 mln.

foto: wikipedia

 

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki

3 KOMENTARZE

 1. Nie tylko Jaworzno, cała Polska też się wyludnia. Tym nie mniej nie przeszkadza to w wyznaczaniu kolejnych terenów pod budownictwo. Niedawno dowiedziałem się, że bez większych ceregieli możemy wybudować domy dla 300 milionów obywateli naszego kraju.

 2. Szukałem pilnie statystyki o której pisze autor . Co tydzień podaje bardzo nie żetelne informacje w żadnej ze statystyk nie ma mowy o Śląski .
  Znalazłem za to województwo małopolskie , śląskie ,opolskie .

  Natomiast autor pisze o województwie śląskim używając synonimu Śląsk
  Tekst po poprawie ========================================
  Z prognoz Głównego Urzędu Statystycznego wynika, iż nasze miasto do 2050 będzie zamieszkiwać zaledwie 69 873 mieszkańców. Dla porównania, w 2018 roku było to 91 563 mieszkańców.

  Negatywny trend dotknie całego kraju, a w szczególności WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO. Do 2050 populacja TEGO województwa zmniejszy się do 3 mln 681 tys. osób (obecnie wynosi 4,5 mln ludzi). Mają na to wpływ najprawdopodobniej zarówno mała ilość nowych urodzeń, jak i powrót w rodzinne strony emerytów górniczych, którzy osiedlali się na Śląsku w latach 60. i 70.

  Populacja kraju ma z kolei w 2050 wynosić 33 mln 950 tys. Obecnie jest to 38,5 mln.

  =============================
  ŚLĄSK
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojew%C3%B3dztwo_%C5%9Bl%C4%85skie#/media/Plik:%C5%9Al%C4%85sk.png

 3. JAWORZNO = Polska – > region historyczny MAŁOPOLSKA -> obszar administracyjny = województwo śląskie – tak wygląda obecnie

  w roku np 1974 –
  JAWORZNO = Polska – > region historyczny MAŁOPOLSKA -> obszar administracyjny = województwo krakowskie

  w roku 1990
  JAWORZNO = Polska – > region historyczny MAŁOPOLSKA -> obszar administracyjny = województwo katowickie
  1938
  JAWORZNO = Polska – > region historyczny MAŁOPOLSKA -> obszar administracyjny => powiat chrzanowski => województwo krakowskie

  1890
  JAWORZNO = Cesarstwo Austro-Wegierskie – > Wielkie Księstwo Krakowskie ( realnie dodatkowo Królestwo Galicji i Lodomerii_=> region historyczny MAŁOPOLSKA -> obszar administracyjny = powiat chrzanowski

  1844
  JAWORZNO = >Rzeczpospolita Krakowska => region historyczny MAŁOPOLSKA -> obszar administracyjny = powiat chrzanowski

  1760
  JAWORZNO = >Rzeczpospolita Obojga Narodów=>Korona Królestwa Polskiego= => region historyczny MAŁOPOLSKA -> prowincja małopolska => obszar administracyjny = powiat krakowski -> województwo krakowskie

  =============================
  Tak dla przypomnienia
  Jedno jest stałe MAŁOPOLSKA