REKLAMA

Nikt sobie nie wyobraża życia, w którym zabrakło by możliwości obejrzenia sobie filmu. Niezależnie czy, to robimy w kinie, czy też w domu, film może dostarczać wielu wzruszeń, śmiechu, czy też innych emocji. Tak naprawdę żaden z braci Lumiere nie zdawał sobie sprawy, że ich wynalazek będzie miał tak wielki wpływ na ludzi. Co więcej August i Ludwik Lumiere uważali, że oglądanie filmów nie odniesie sukcesu komercyjnego i dopiero działania znanego wynalazcy Thomasa Edisona, sprawiły, że kino zdobyło świat.

Kino współczesne, mimo iż ma podobnie jak kino za czasów swojego powstania przede wszystkim bawić widzów, bardzo się różni od swoich przodków. W pierwszych kinach widzowie stali oglądając pierwsze filmy. Kina były organizowane podczas jarmarków, gdzie wyświetlano tanie produkcje. Dopiero później powstały pierwsze kina stacjonarne Tam w końcu widzowie mogli zasiąść na fotelach i w miarę wygodnie oglądać filmy. Z czasem oczywiście fotele kinowe ewoluowały. Z krzeseł przypominających fotele teatralne, pokryte skórą albo innym, tańszym materiałem – w zależności od zamożności właściciela, do współczesnych, które nie tylko maja dać wygodę widzom, ale też poprawić jego doznania podczas oglądania filmu.

Jakie powinny być fotele w kinie? Wg specjalistów kinowe fotele, to jeden z najważniejszych elementów w kinie, który nie zawsze był i jest doceniany. A przecież jak przypomina ekspert http://meganseating.com widz w tym jednym miejscu może nawet spędzić trzy godziny, więc jeśli nie będzie mu wygodnie to do kina nie powróci. Właściciele kin mają do dyspozycji sporo różnego rodzaju foteli, które mogą wykorzystać do swoich kin. Tak naprawdę wszystko zależy od zasobności ich kieszeni, a także od specyfiki ich kina. Najprostsze fotele, przypominające te znane sprzed kilkunastu lat spotkać zazwyczaj można w małych kinach, studyjnych, gdzie widz przychodzi głównie po to by zobaczyć ciekawy, nietuzinkowy film. Dla takiego widza, wygoda w kinie nie zawsze jest priorytetem. Wielkie, nowoczesne kina, wyposażone są zazwyczaj w nowoczesne fotele, które posiadają schowki na napoje, czy też na jedzenie, pałaszowane podczas seansów, a które są sprzedawane w przedsionkach kin. Można spotkać kina typu 4D lub 5D, które do swoich kin zamawiają specjalne fotele kinowe, które nie tylko maja zapewnić wygodę dla widza, ale również, czy przede wszystkim podnieść jego wrażenia z seansu na wyższy poziom. Takie fotele posiadają często dodatkowe wyposażenie w postaci głośników wbudowanych w oparcia, spryskiwaczy, są też bardzo często ruchome. Jak wskazuje wcześniej cytowany specjalista z firmy Meganseating, hitem w niektórych kinach są fotele, które umożliwiają oglądanie filmów z pozycji półleżącej, podobnej do tej, którą się przyjmuje w domu, podczas korzystania z kina domowego.

Można się co przyciąga widza, co daje mu komfort w kinie? Jak wskazują badania, bardzo istotnym elementem w fotelach kinowych jest ich poszycie. Mają one być miłe w dotyku, sprawiać, że widz poczuje się jak w domu. Użyte poszycie musi również umożliwić szybkie i skuteczne czyszczenie, szczególnie w kinach, gdzie sprzedawane jest jedzenie. Raczej nikt nie chciałby siedzieć w zabrudzonym fotelu w kinie. Kiedyś często spotykanym materiałem wykorzystywanym na obicia w szczególnie w naszych krajowych kinach była skóra ekologiczna, niestety widzowie często narzekali, że dosłownie kleili się do siedzisk. Komfortu oglądania nie było żadnego, jeśli widz zastanawiał się bardziej czy nie będzie miał plamy na tylnej części garderoby niż ekscytował się oglądanym filmem. Współczesne kina są wprawdzie klimatyzowane, jednak materiał jest tak dobierany, że widz ma pewność iż nie będzie niemiłej niespodzianki na koniec seansu.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki