REKLAMA

Chociaż pożyczki pozabankowe są szeroko reklamowane i bardzo popularne wśród konsumentów, to niektórzy błędnie łączą je z parabankami. Ponieważ jedną z zasad bezpiecznego pożyczania jest dokładne sprawdzenie pożyczkodawcy, przygotowaliśmy poradnik, w którym tłumaczymy, czym są i jak działają pożyczki pozabankowe oraz gdzie szukać sprawdzonych ofert.

Pożyczki pozabankowe – co to jest?

Pożyczki pozabankowe są proponowane przez firmy pożyczkowe. W Polsce pierwsze z nich rozpoczęły działalność w latach 90. ubiegłego wieku i szybko znalazły grono wiernych klientów. Mimo że od momentu powstania pierwszych firm pożyczkowych minęło już prawie 30 lat, to pożyczki pozabankowe wciąż są ich flagowym produktem. Za pożyczki pozabankowe uznaje się takie pożyczki, które są udzielane przez podmioty inne niż banki.

Firmy pożyczkowe nie mają pełnej dowolności w udzielaniu pożyczek, bo są zobowiązane przepisami kodeksu cywilnego i ustawy o kredycie konsumenckim. Klienci mogą też mieć pewność, że korzystają z pożyczki oferowanej przez uczciwą firmę – nad działalnością tej części sektora finansowego czuwa Polski Związek Firm Pożyczkowych (PZIP). Portal porównujący pożyczki pozabankowe koncentruje się wyłącznie na ofertach firm należących do PZIP.

Jak działają pożyczki pozabankowe?

Czym różnią się pożyczki pozabankowe od pożyczek oferowanych przez banki? Choć zarówno pożyczkę w banku, jak i pożyczkę w firmie pożyczkowej klient zaciąga na dowolny cel, to różnic jest sporo. By skutecznie przyciągnąć do siebie osoby potrzebujące dodatkowych środków, firmy pożyczkowe proponują:

  • pożyczki określane mianem „pożyczek 0 proc.” lub „bezpłatnych pożyczek”. Dla tej grupy produktów charakterystyczny jest brak kosztów – do kwoty pożyczki nie są doliczane odsetki czy inne koszty związane z obsługą zadłużenia;
  • zarówno krótki, jak i długi termin spłaty. Krótkoterminowe pożyczki najczęściej udzielane są na okres 30, 45 lub 60 dni. Długoterminowe to pożyczki ratalne, w przypadku których klient może dostosować wysokość miesięcznej raty do osiąganych dochodów;
  • pieniądze nawet w 15 minut. Jest to możliwe, gdyż o pożyczki pozabankowe klienci często wnioskują przez internet. Pożyczkodawcy nie wymagają dokumentów potwierdzających wysokość uzyskiwanego przez klienta dochodu – opierają się na złożonych przez niego oświadczeniach i informacjach zgromadzonych w BIK.

Atrakcyjne warunki, na jakich oferowane są pożyczki pozabankowe, przekładają się na wzmożone zainteresowanie tymi produktami wśród konsumentów. Wystarczy wskazać, że firmy pożyczkowe od wielu lat notują coraz lepsze wyniki finansowe. Jest to spowodowane zarówno atrakcyjną ofertą, jak i minimalnymi wymaganiami, jakie muszą spełnić pożyczkobiorcy.

Gdzie wziąć taką pożyczkę?

Na polskim rynku działa kilkadziesiąt firm pożyczkowych. Mimo że bogata i zróżnicowana oferta jest pożądana, to wcale nie sprzyja wybraniu najlepszej pożyczki. Kłopot pojawia się już na etapie porównywania dostępnych propozycji. By wspomóc konsumentów w podjęciu decyzji, w internecie pojawiły się porównywarki pożyczek pozabankowych. Gromadzą one najważniejsze informacje, które użytkownicy mogą przeanalizować. Są to:

  • minimalna i maksymalna kwota pożyczki, o jaką może starać się klient,
  • czas spłaty pożyczki,
  • oprocentowanie i dodatkowe koszty – często to właśnie ten punkt decyduje o tym, czy oferta jest korzystna,
  • wymagania stawiane przez pożyczkodawcę – dotyczą one głównie historii kredytowej oraz minimalnego i maksymalnego wieku klienta.

Najlepsze porównywarki, jak wspomniana już wyżej Finbino, informują również o szybkości rozpatrywania wniosków, poziomie przyznawalności i możliwości skorzystania przez klientów z pożyczek refinansujących.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki