REKLAMA

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób stawia na najnowsze rozwiązania w swojej kuchni. Na rynku znajdziemy nowoczesne płyty ceramiczne, gazowe i indukcyjne, które także nadają wnętrzu ciekawego charakteru. Jaką płytę wybrać do swojej kuchni? Jakie korzyści posiada płyta indukcyjna?

Słów kilka o płytach gazowych

Płyty gazowe są o tyle popularne, że cechują się dosyć niskim kosztem zakupu. Niektóre modele kosztują od 300 złotych wzwyż, co zachęca do zakupu. Kolejnym plusem jest szeroki wybór wśród modeli takich płyt, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Minusem takiego rozwiązania jest fakt, że takie płyty odznaczają się niską wydajnością energetyczną i dosyć trudnym czyszczeniem palników. Wymagana jest szczególna ostrożność podczas użytkowania, gdyż palnik gazowy jest źródłem otwartego ognia.

Cechy płyt ceramicznych

Płyty ceramiczne bardzo efektownie się prezentują, wybierać możemy wśród wielu modeli. Dodatkowo mogą posiadać ciekawe funkcje, które są niezwykle przydatne podczas gotowania. Płyty takie posiadają płaską powierzchnię, dlatego utrzymanie czystości nie stanowi większego problemu.

Wadą płyt ceramicznych jest wysokie zużycie energii i większe koszty zakupu. Ponadto, palniki trochę dłużej się nagrzewają.

Zalety i wady płyty indukcyjnej

Płyty indukcyjne wyróżniają się największym poziomem zaawansowania technologicznego. Bardzo ładnie prezentują się w kuchni i są bezpieczne podczas użytkowania. Plusem płyty tego typu jest to, że wyróżnia się niskim zużyciem energii i pozwala na szybkie gotowanie.
Warto podkreślić, że koszty poniesione w związku z użytkowaniem te płyty są podobne do kosztów gotowania na gazowej płycie. Wysoka wydajność energetyczna jest z pewnością sporą korzyścią, a łatwość czyszczenia jest mile widziana.

Takie rozwiązanie ma jednak pewne wady. Są one związane z wysokimi kosztami zakupu i używania specjalnych garnków przeznaczonych do takich płyt.

W przypadku awarii płyty indukcyjnej można skorzystać z profesjonalnej naprawy www.FixAGD.pl.

Którą płytę wybrać?

Podczas wyboru kierujmy się własnymi oczekiwaniami i tym, co da nam większe oszczędności. Ogólnie rzecz ujmując gaz jest tańszy od prądu,lecz jest jeden istotny czynnik który należy wziąć pod uwagę. Gotowanie na gazie ma największą stratę energetyczną w porównaniu z pozostałymi technologiami. Dobrym rozwiązaniem będą nowoczesne modele bez płomienia, dzięki czemu możemy lepiej kontrolować zużycie energii cieplnej.

Jeśli zależy nam na efektownym wyglądzie takiej płyty, warto postawić na ceramiczne modele. Straty energii kształtują się tutaj na poziomie około 30%.

Warto zauważyć, że najlepsze parametry posiada płyta indukcyjna. Straty energii w tym przypadku wynoszą tylko kilka procent, a koszty są bardzo podobne do płyt gazowych.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki