Budżet obywatelski to świetna inicjatywa, aby mieszkańcy mogli sami zadecydować o powstających inwestycjach, czy wybrać jakie wydarzenia kulturalne zostaną zorganizowane w ich mieście. W tym roku, z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego, powstał Śląski Budżet Obywatelski. Na jaki projekt zagłosujesz?

REKLAMA

W I edycji Śląskiego Budżetu Obywatelskiego Urząd Marszałkowski przeznaczył 10 mln zł – 2,5 miliona na zadania z puli wojewódzkiej oraz 7,5 miliona na zadania w pulach podregionalnych. 

Ocenie merytorycznej zostało poddane 134 propozycji projektów. Ostatecznie proces weryfikacji przeszło 85 projektów, które już wkrótce zostaną poddane głosowaniu mieszkańców województwa. Wśród projektów znalazły się m.in. propozycje inwestycyjne jak rozbudowa infrastruktury wojewódzkich szpitali, jednostek kulturalnych oraz szkół, a także projekty wydarzeń kulturalnych jak koncerty i warsztaty. Nie zabrakło również propozycji wydarzeń sportowych czy działań zapobiegających wykluczeniu społecznemu różnych grup mieszkańców.

W głosowaniu województwo zostało podzielone na 7 podregionów. Jaworzno zostało zakwalifikowane razem ze Sosnowcem, Dąbrową Górniczą oraz powiatem zawierciańskim i będzińskim. 

W podregionie obejmującym nasze miasto głosowaniu zostanie poddanych 14 projektów (pełna lista TUTAJ).

Najciekawsze projekty:

„BO życie jest w naszych rękach” – zadanie polega na zainstalowaniu defibrylatorów w ogólnodostępnych miejscach, przeprowadzeniu szkolenia i stworzeniu ogólnodostępnej Mapy Defibrylatorów. Ten projekt pozwoliły na szybką reakcję mieszkańców w sytuacji zagrożenia życia.

„Festiwal Zdrowia i Rekreacji” – festiwal zorganizowany dla mieszkańców Jaworzna oraz Sosnowca na przełomie lipca i sierpnia 2020 r. Wydarzenie będzie mieć postać imprezy całodniowej, podzielonej na różnego rodzaju atrakcje, które będzie zakończeniem całego przedsięwzięcia, czyli organizacji działań w postaci badań oraz profilaktyki.

„Impreza 100lecia – Piknik sportowo – festiwalowy!” – piknik sportowo-festiwalowy dla całych rodzin. Dla najmłodszych zostaną zorganizowane gry i zabawy, a także turniej piłki nożnej z nagrodami. Dla kibiców mecz piłki nożnej na najwyższym ekstraklasowym poziomie, a dla wszystkich festiwal muzyczny z gwiazdami.

Głosowanie zostało zaplanowane na 12 listopada i potrwa do końca tego miesiąca. Wyniki głosowania zostaną podane do 31 grudnia br.

foto: slaskie.pl

 

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki