Wchodzą w życie nowe zmiany w przepisach o kontrolach drogowych. Policjanci będą mogli m. in. wręczyć mandat za niestosowne zachowanie, czy też przeprowadzać kontrole w niemalże dowolnym miejscu. Na co innego powinni zwrócić jeszcze uwagę jaworznianie?

REKLAMA

Nowe przepisy o kontrolach drogowych wchodzą w życie 7 listopada. Jakie czekają nas zmiany? Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich.

Według nowych przepisów, “dopuszcza się postój pojazdu policyjnego w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego”. W praktyce oznacza to, że kontrole drogowe przeprowadzane mogą być w niemalże dowolnym miejscu, nawet jeśli policjanci łamią w ten sposób obowiązujące przepisy. Przepis dotyczy zarówno radiowozów oznakowanych, jak i tych nieoznakowanych.

Kolejną zmianą jest możliwość wypisania kierowcy mandatu, jeśli policjant uzna, że kierujący nie stosuje się do jego poleceń. W przypadku kiedy policjant poleci trzymanie rąk na kierownicy lub nieopuszczanie pojazdu, a kierowca nie wykona któregokolwiek z tych poleceń, zostanie ukarany mandatem w wysokości do 500 złotych.

Rozporządzenie poszerza też katalog możliwości wpuszczenia kontrolowanego do radiowozu, m. in. jeśli ukarany mandatem wyraża chęć zapłaty za pomocą karty płatniczej.

W przypadku przeprowadzania szybkich testów trzeźwościowych, policjant nie będzie musiał się legitymować każdemu kierowcy.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki