Policjanci przeprowadzą w całym kraju 14 listopada przeprowadzą akcję pod nazwą “Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Czego mogą się w tym dniu spodziewać jaworzniccy kierowcy?

REKLAMA

Nadrzędnym celem akcji jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, ale policjanci będą zwracać też uwagę na wszystkie zachowania niezgodne z prawem.

W ramach realizowanych już po raz jedenasty w tym roku działań o funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierujących samochodami wobec pieszych i użytkowników rowerów. Szczególną opieką zostaną objęte przejścia dla pieszych oraz przejazdy dla rowerzystów usytuowane na ruchliwych drogach oraz takie, na których doszło do wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Policja apeluje także do niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozsądek na drodze oraz używanie elementów odblaskowych w trosce o własne bezpieczeństwo nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach, także w obszarze zabudowanym. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego / rowerzysty, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania. Ponadto, ze względu na porę roku, dni stają się coraz krótsze – wcześniej robi się ciemno. Dlatego też szczególnie w okresie jesienno-zimowym należy zadbać o bycie widocznym na drodze.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki

1 KOMENTARZ

  1. A ja, poruszając się pieszo, nie będę używał elementów odblaskowych w terenie zabudowanym, bo ich nie potrzebuję. I policja może mi skoczyć. Apeluję do policji, żeby apelowała do kierowców, aby jechali z prędkością, która pozwoli im dostrzec na czas pieszego bez odblasków. Ci którzy chcą, mogą używać odblasków, ale policji nic do tego. Oni niech się zajmą zmniejszaniem zagrożenia u źródła, a nie uszczęśliwianiem pieszych na siłę.