REKLAMA

W dniu Odzyskania przez Polskę Niepodległości wręczone zostały Nagrody Prezydenta Miasta osiągnięcia w zakresie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury. Tegorocznymi laureatami zostali Natalia Urant i Sławomir Śląski.

W tym roku konkursowa kapituła wybiera zwycięzców spośród zgłoszonych osób w następujących kategoriach:

  1. za osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki – za wybitne osiągnięcia w zakresie: twórczości literackiej, teatralnej, muzycznej, plastycznej i filmowej,
  2. za działalność w dziedzinie upowszechniania kultury – za wybitne osiągnięcia w zakresie: propagowania czytelnictwa, muzealnictwa, muzyki,teatru, plastyki, tańca, fotografii i filmu, inicjowania nowatorskich formy życia społeczno-kulturalnego, upowszechniania jaworznickiej kultury i sztukę w kraju i za granicą oraz za ochronę dziedzictwa kulturowego,

W bieżącym roku złożono 19 wniosków. Za osiągnięcia w dziedzinie kultury nagrodę otrzymał Sławomir Śląski doktor sztuki, grafik, projektant, plakacista, kustosz wystaw, angażujący się w pracę dla jaworznickich jednostek kultury, takich jak Muzeum Miasta Jaworzna oraz Teatr Sztuk. Zajmuje się projektowaniem grafiki wydawniczej, plakatu, identyfikacji graficznej, tworzeniem wystaw plenerowych i ekspozycji muzealnych oraz wystawiennictwem. Sławomir Śląski jest laureatem wielu konkursów o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej oraz pomysłodawcą, autorem i kuratorem wystaw czasowych oraz 15 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą m.in. w Katowicach, Tarnowskich Górach, Austrii, Toszku, Ustroniu, Chorzowie, Tychach, Zabrzu oraz Jaworznie. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej, ściśle współpracuje z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach, jest również wykładowcą akademickim propagującym wśród swoich studentów ideę dobrego dizajnu. Podczas procesu twórczego nie zapomina o dbałości o funkcjonalność i trafność przekazu, nie zatracając swojego świeżego spojrzenia i co wydaję się być najważniejsze – pasji.

W dziedzinie upowszechniania kultury – za wybitne osiągnięcia w zakresie upowszechniania kultury, nagrodę otrzymała Natalia Urant. Malarka, która tworzy unikalną techniką malowania kawą i herbatą. Pomysłodawczyni ogólnopolskiego konkursu malarsko – hafciarskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Jaworznie „Pędzlem, nitką, dłutem malowane”. Jest laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów malarskich.  Za swoją działalność artystyczną otrzymała liczne nagrody, wyróżnienia i dyplomy: m.in. I miejsce: w konkursie organizowanym przez Ambasadę Meksykańską w 2013 r. w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym ”Mieszkam w Beskidach” w 2012 r. w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Kwiaty Polskie na Mazowszu” w 2013 r. w konkursie “Świętokrzyski Czar” w 2012. Otrzymała dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zasługi w upowszechnianiu kultury oraz Rady Krajowej Robotniczych Stowarzyszeń Twórców Kultury 2018 za osiągnięcia w dziedzinie twórczości i w upowszechnianiu kultury.

Jest autorką programu telewizyjnego „Pasją nakręceni”, promującego utalentowanych ludzi z pasją. Natalia Urant współpracuje z Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Muzeum Miasta Jaworzna, gdzie prowadzi warsztaty z malowania kawą z dziećmi i młodzieżą. Bierze udział w licznych wystawach indywidualnych, jak i zbiorowych organizowanych przez Stowarzyszenie Twórców Kultury w Jaworznie, którego od 2014 r. jest wiceprezesem. Podstawową materią twórczą jest naturalne tworzywo takie jak kawa, herbata, kakao oraz czekolada, artystka maluje także farbami olejnymi. Jej ostatnie odkrycie to malarstwo na tkaninie, skórze oraz mural kawą i herbatą, które cały czas udoskonala.

Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy wielu kolejnych sukcesów.

Źródło: UM.jaworzno.pl

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki