REKLAMA

Podczas wyboru łóżka, musimy zastanowić się nad wieloma kwestiami. Jednym z czynników, jakie trzeba przeanalizować, jest rozmiar łóżka.

Często wydaje się, że żeby się wyspać, wystarczy trochę miejsca i wygodny materac. Jednak zakup materaca to nie wszystko. Łóżko musi być z dobrego materiału i mieć odpowiednią wielkość, a to już komplikuje sprawę. Czemu należy się przyjrzeć, zanim podejmiemy decyzję?

Materiał

Na pewno musimy się zastanowić nad tym, z czego powinna być rama łóżka. Wbrew pozorom ma to duże znaczenie dla wygody. Szukając czegoś trwałego i taniego, na pewno dobrze wypadną łóżka metalowe. Metal jest najtrwalszym materiałem, do tego trudno o jakikolwiek uszkodzenia. Poza tym jeśli wybierzemy gięte pręty i dodatkowe ozdoby, łóżko będzie prezentować się świetnie. Wady? Niekoniecznie przyjemnie kłaść się na twardym łóżku, poza tym metal jest zimny, a przez to mniej przyjemny w dotyku.

Alternatywą jest łóżko z płyt MDF lub z drewna. Płyty MDF mogą ładnie wyglądać w nowoczesnym wnętrzu, ale bardzo szybko mogą się zepsuć i nie są odporne na uszkodzenia. Nie bez znaczenia jest też to, że nie są szczególnie zdrowe dla organizmu. Natomiast za łóżka z litego drewna zapłacimy nieco więcej, za to są przyjemniejsze w dotyku niż metal, choć też są solidne i odporne. Mało tego, że posłużą nam przez wiele lat, to jeszcze są naturalne, a przez to sprzyjają naszemu zdrowiu.

Od czego zależy rozmiar łóżka

Na to, jakie wymiary będzie mieć nasze łóżko, wpływa kilka czynników. Przede wszystkim musimy dokładnie wymierzyć, ile mamy miejsca. Rozmiar łóżka musi być wygodny i dopasowany do nas, ale musimy też umieć korzystać z całego pomieszczenia. Jeśli wnętrze jest niewielkie, a wybierzemy duże łóżko, to może się okazać, że nawet poruszanie się może być problematyczne. Trzeba więc podejść do tego racjonalnie.

Drugim istotnym czynnikiem jest to, czy łóżko ma być w pokoju dla jednej osoby, w pokoju młodzieżowym, czy sypialni małżeńskiej. Tak samo warto zastanowić się, czy śpimy raczej spokojnie, w jednej pozycji, czy często ją w nocy zmieniamy i przestrzeni potrzebujemy więcej.

Najpopularniejsze rozmiary łóżek

Na szczęście w sprzedaży są łóżka w różnych wymiarach, więc nie powinno być problemów z tym, by znaleźć coś idealnego. Przy łóżkach jednoosobowych możemy spotkać wymiary od 80 do 120 x200 cm. Najczęściej kupuje się rozmiar 90×200 cm. Natomiast przy łóżkach dwuosobowych standardowe wymiary są od 140 do 180 x200 cm, gdzie najchętniej wybierany jest rozmiar 160×200 cm.

Jeśli mamy małą sypialnię, a chcemy łóżko podwójne, warto przejrzeć łóżka drewniane 140×200 na Beds.pl. Są ergonomiczne i estetyczne, a co najważniejsze nie zajmują dużo miejsca. W przypadku kiedy nasza sypialnia jest duża, łóżko też takie może być. Małe meble przy dużych metrażach będą się gubić, będą sprawiać wrażenie jeszcze mniejszych. Dużo korzystniej postawić na większe gabaryty. I tak fantastycznie będzie wyglądać łóżko 180×200 drewniane od The Beds.

Łóżko musi pasować do innych mebli

Kiedy będziemy wybierać łóżko, nie możemy zapominać o tym, jakie meble i dekoracje już się w sypialni znajdują lub będą znajdować. Wszystkie elementy muszą do siebie pasować, w przeciwnym razie trudno będzie stworzyć wystrój wyglądający na dopracowany pod każdym względem. Jeśli stawiamy na oszczędność form przy innych meblach, to łóżko też powinno być raczej proste. Z kolei przy obecności rzeźbień lub innych dekoracyjnych mebli na meblach, mogą pojawić się też na ramie łóżka.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki