Koncert japoński w szkole muzycznej

Było to nadzwyczaj oryginalne koncertowanie. Uczniowie jaworznickiej PSM zaprezentowali się 25 listopada w muzyce japońskiej. Muzykowano z japońską pianistką Rinko Yoshino.

REKLAMA

Aula szkoły trzeszczała w szwach, koncert wzbudził wielkie zainteresowanie. Pomysłodawcą koncertu była Alicja Molitorys, nauczycielka fletu jaworznickiej szkoły muzycznej.

Pani Alicja i pani Rinko tworzą Duo Tori, koncertujące z powodzeniem w Polsce i w Japonii.

„Gramy wspólnie od wielu lat, miałyśmy kilka koncertów w Japonii i Polsce. Nigdy nie spotkałam takiej fantastycznej flecistki jak Alicja, która gra z takimi emocjami i z taką miłością do wszystkiego czym się zajmuje”.

Jaworznicki koncert to bardzo niezwykłe wydarzenie muzyczne, z pewnością nigdzie indziej takiego repertuaru się nie usłyszy. Muzyka japońska w polskich salach koncertowych grywana jest niezwykle rzadko.

Zaprezentowano japońską muzykę tradycyjną i muzykę współczesną. Można by rzec, że to coś na kształt europejskiego impresjonizmu. Zagrano m.in. „Letnie wspomnienie”, „Księżyc nad ruinami zamku”, „Jak płynąca rzeka” i „Japońską piosenkę”. Z panią Rinko zagrali uczniowie klas fletu, oboju, klarnetu, wiolonczeli i skrzypiec.

„Oni są doskonali. Nigdy nie grałam z nimi wcześniej, to była jedynie godzina, dwie przed koncertem, ale wszyscy grali pięknie, byłam bardzo tym przejęta, dodało mi to energii, to będzie bardzo dobry koncert”.

Zaproszono do koncertowania również nauczyciela puzonu i oczywista panią Alicję. Na zakończenie pani Rinko zagrała kompozycję własną „Nocny diamentowy pył”.

Pani Alicja zaprezentowała prelekcję o Japonii w kilku ujęciach. Bardzo to oryginalny kraj. Mają wierną kopię pomnika Chopina z warszawskich łazienek, nuty czytają od prawej, ich dawna stolica Kioto to połączenie naszej Jasnej Góry i Krakowa. Mają kamienne ogrody, w których oddają się medytacjom.

Pani Rinko zaprezentowała również taniec tradycyjny Teneraiko. Był on opowieścią o małej dziewczynce, uczącej się literek. Wszystko działo się w piękny wiosenny dzień. Pani Rinko podczas koncertu prezentowała się w pięknym kimonie. Ponoć niektóre kimona są tak skomplikowane, że ubiera się je nawet ponad pół godziny.

Jaworznicki koncert wszystkich zachwycił, i młodych muzyków i całą publikę. Mali muzycy przyznali, że jest pani Rinko osobą nad wyraz przyjazną.

Był to koncert nie tyle nietypowy co wręcz odkrywczy.

W koncercie zagrali nauczyciele: Alicja Molitorys (flet) i Piotr Krawczyk (puzon) oraz uczniowie:Zofia Dzierwa (skrzypce), Emilia Surma (wiolonczela), Alicja Sucheta (flet), Maria Kwiecińska (flet), Paulina Pawlik (klarnet), Zofia Jastrzemska (flet), Julia Musiał, Ines Ryś.

- REKLAMA - Zewnętrzne linki