Słoneczne dni w tym roku odchodzą w niepamięć, a z nimi czas beztroskiego wypoczynku na działce. Część działkowców żegna się ze swoimi ogródkami aż do wiosny. Niestety, brak aktywności na działce to sygnał dla przestępców. Co powinni zrobić, a czego unikać jaworzniccy działkowcy, aby uniknąć kradzieży i zniszczeń?

REKLAMA

Niestety, kradzieże w ogródkach działkowych nie są obce również w Jaworznie, jak chociażby okradzenie kilkunastu altan w zeszłym roku. Co zrobić, żeby ustrzec się zniszczeń utraty drogiego nierzadko sprzętu?

Łupem złodziei pada najczęściej sprzęt RTV pozostawiony w altanach, narzędzia ogrodnicze, meble, a nawet sztućce. Niestety, przestępcy w trakcie kradzieży często powodują straty większe, niż sama wartość przywłaszczonego przedmiotu. Aby uniknąć kradzieży, działkowcy powinni odpowiednio zabezpieczyć cenny sprzęt, a najlepiej zabrać go ze sobą do domu. Jakie jeszcze działania prewencyjne podjąć, radzi policja:

  • Właściwie zabezpieczyć sprzęt ogrodniczy, który najczęściej pada łupem złodziei. Przechowywany sprzęt i inne przedmioty stanowiące wartość np: wiatraki, skrzynki z narzędziami powinny być umieszczone w miejscu niewidocznym dla osób postronnych lub zabierane do domu.
  • Zachować dokumenty gwarancyjne nowego sprzętu z numerami fabrycznymi. Wartościowe przedmioty dobrze jest oznaczyć w trwały i widoczny sposób oraz zrobić dokumentację fotograficzną.
  • Starannie zabezpieczcie altanę lub domek – wzmocnić drzwi, zamontować na nich atestowane zamki i założyć na okna kraty
  • Stan zabezpieczeń kontrolować co jakiś czas po zamknięciu. Kilkumiesięczną nieobecność właściciela i brak zmian na działce łatwo zauważyć i wykorzystać do kradzieży.
  • Podczas pobytu na działce warto zwracać uwagę na obce osoby kręcące się bez celu w okolicy- może to być sposób zbierania informacji przez złodziei.
  • O bezpieczeństwo na działkach warto zadbać wspólnie z sąsiadami – poznać sąsiadów, wymienić się telefonami i zwracać uwagę na działki i wszystkie niepokojące sytuacje.
  • Wszelkie zagrożenia, podejrzenia i niebezpieczne sytuacje w okolicy należy na bieżąco zgłaszać Policji. Pomoc i radę można uzyskać od dzielnicowego, opiekującego się terenem, na którym jest działka.

foto: wikipedia

 

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki