czwartek, 28 marca, 2024

Jak dbać o środowisko? 3 banalnie proste zmiany w codziennych nawykach

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneJak dbać o środowisko? 3 banalnie proste zmiany w codziennych nawykach

Jak dbać o środowisko? 3 banalnie proste zmiany w codziennych nawykach

- Advertisement -

Chcesz zrobić coś dla środowiska, ale nie wiesz jak? A może nie masz czasu? Albo nie jesteś w stanie przestać myśleć o tym, że działania jednego człowieka nie robią wystarczającej różnicy w skali problemu? Nic dziwnego, problemy współczesnego świata potrafią być przytłaczające. Podpowiemy Ci więc, jak nie dać się pokonać zniechęceniu i każdego dnia robić coś dobrego dla środowiska. Bez wysiłku. Bez przygotowań. I jeszcze z korzyścią dla siebie!

Co możesz zrobić dla środowiska, gdy nie masz czasu, funduszy ani przesadnej motywacji

listę działań dla zapracowanych przygotowaliśmy, by każdy mógł zacząć działać. Jest krótka i łatwa do wprowadzenia w życie, bo jeśli dużo osób wprowadzi trzy drobne zmiany w swoich nawykach, to efekt będzie spektakularny.

1. Spróbuj być zero-waste

Tak, wiem, obiecywaliśmy łatwe działania, a zero-waste nie jest przecież łatwe, prawda?

Nieprawda!

Nasze babcie i prababcie nie miały foliówek, jednorazowych pieluch i plastikowych sztućców. Były zero-waste, bo musiały być. Dlaczego więc my nie możemy? 

Nie musisz rezygnować z wygody, bo moda na zero-waste wiąże się z wysypem gadżetów wielorazowego użytku. Jak lubisz pić przez słomkę, to kup słomkę metalową albo szklaną i miej zawsze przy sobie. Zaopatrz się w ekologiczne torby na zakupy i nie bierz więcej foliówek. Filtruj wodę z kranu, kawę zabieraj w termosie, a kanapki w pudełku zamiast w woreczku. 

Dlaczego to ważne? Bo jednym z największych problemów jest nadprodukcja. Produkujemy za dużo przedmiotów, które używamy raz i wywalamy na śmietnik. Nie jesteśmy w stanie tego przetworzyć i żaden recykling nie pomoże.

A jaka w tym korzyść dla Ciebie? Paradoksalnie – oszczędność. Akcesoria zero-waste kupujesz raz i używasz przez wiele lat. A część możesz nawet zrobić z tego, co już masz w domu!

2. Jedz więcej warzyw (a mniej mięsa)

Produkcja mięsa pochłania duże ilości wody, miejsca pod uprawę roślin na paszę, a w zamian jest źródłem gazów cieplarnianych. Zadbaj o to, by co najmniej kilka razy w tygodniu jeść tylko i wyłącznie roślinne posiłki. W ten sposób przyczynisz się do zmian w gospodarce, która szybko zorientuje się, że produkcja takich ilości mięsa już nie jest opłacalna.

Co zyskujesz? Zdrowie! I bardziej urozmaiconą, ciekawszą dietę.

3. Wyjdź na spacer albo podjedź tramwajem

Spaliny z samochodów zatruwają powietrze, a deweloperzy chętnie wycinają tereny zielone pod nowe parkingi. Już teraz każda polska rodzina ma najczęściej więcej niż jedno auto, a jak tak dalej pójdzie, po miastach nie będzie się dało przemieszczać pieszo, bo wyprą nas samochody.

Dlatego wybieraj komunikację miejską albo spacer. Nie tylko ograniczysz wytwarzanie spalin, ale też poznasz swoje miasto od zupełnie innej strony i zaczniesz żyć wolniej i uważniej.

To nie jest prawda, że małe kroki nie mają znaczenia. Wystarczy, że wszyscy się zmobilizujemy, a już niebawem będziemy mogli obserwować, jak nasze działania realnie wpływają na gospodarkę, a poprzez nią – na środowisko naturalne. Zacznijmy więc już dzisiaj, nie ma czasu do stracenia!

- Advertisment -

Blok 910 w pełni sprawny po odbiorze z PSE

Blok 910 MW w Jaworznie zrealizował wszystkie testy odbiorowe wymagane przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. Spełnienie testów PSE pozwala prowadzić bez ograniczeń komercyjną eksploatację jednostki. Przeprowadzone testy wynikały z udzielonej koncesji, umowy z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi oraz wymagań określonych w Instrukcji Ruchu i Eksploatacji...

Spotkanie na temat możliwości pozyskiwania funduszy na rozwój przedsiębiorstw

W imieniu Jaworznickiej Izby Gospodarczej zapraszamy na spotkanie na temat możliwości pozyskiwania funduszy na rozwój przedsiębiorstw. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Szymkiewicz-Brodziak, kierownik wydziału informacji i...

Pozytywne zmiany na Osiedlu Podłęże

Radny Rady Miejskiej w Jaworznie Maciej Bochenek mówi o pozytywnych zmianach, które w ostatnim czasie zaszły na Osiedlu Podłęże. Dotyczą one ulicy Wilczej oraz...