REKLAMA

Listopad jest już ostatnim dzwonkiem na odpowiedzenie sobie na pytanie – “gdzie na Sylwestra?”. Wprawdzie ciekawe oferty zaczęły się dopiero pojawiać, jednak w przypadku wycieczek, szczególnie zagranicznych, warto pamiętać, że im dłużej będziemy zwlekać, tym więcej zapłacimy za podróż.

Decyzja, gdzie na Sylwestra w tym roku nie należy do najłatwiejszych. Wiele osób woli spędzić ten czas w domu, inni natomiast preferują bale sylwestrowe czy koncerty, odbywające się zazwyczaj na zewnątrz.

Gdzie na Sylwestra, gdy mamy dzieci?

W przypadku, gdy mamy pod opieką dzieci, decyzja o sylwestrowych wojażach wiąże się zazwyczaj z koniecznością znalezienia kogoś, kto podejmie się opieki nad maluchami. Jeżeli dziadkowie mają już plany na ten wieczór, znalezienie niani może okazać się bardzo trudne, ponieważ jest to ten jeden wieczór w roku, kiedy niemal każdy się bawi, dlatego wynajęcie opiekunki może być zdecydowanie droższe niż zazwyczaj.

Jednak sylwestrowy wieczór można miło spędzić również z pociechami, dla których wizja dotrwania do północy jest wyjątkowym przeżyciem. Im młodsze dzieci, tym większe prawdopodobieństwo, że nie wytrzymają do tak późnej pory, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by zorganizować małe przyjęcie, na którym zjawią się rodzice ze swoimi pociechami. Dzieci pójdą spać około godziny dwudziestej drugiej, a rodzice będą mogli rozpocząć własne świętowanie.

Coraz popularniejsze stają się wyjazdy sylwestrowe w góry, nad morze lub za granicę. Nie da się ukryć, że jest to najdroższa możliwość, jednak wiąże się też z największymi atrakcjami. Niekiedy tego typu wycieczka jest przedłużeniem świątecznego wyjazdu – wszystko zależy od dostępnej oferty i kosztów. W ciągu dnia dzieci są zaaferowane dostępnymi atrakcjami, a wieczory pozostają do dyspozycji rodziców. Staje się to doskonałą opcją na wypoczynek przed rozpoczęciem nowego roku w pracy i możliwością zregenerowania sił przed nowymi wyzwaniami.

W niemal każdym mieście Nowy Rok celebrowany jest w inny, wyjątkowy sposób. Na popularności w ostatnich latach zyskały pokazy laserowe, którymi organizatorzy zastępują fajerwerki. Liczne badania udowodniły negatywny wpływ fajerwerków na zdrowie ludzi – mowa tu nie tylko o hałasie, który jest szkodliwy dla ludzi i zwierząt, ale także o substancjach, które znajdują się w powietrzu po wystrzeleniu dużej ilości fajerwerków. Oczywiście wiele osób zasłania się szeroko rozumianą tradycją, która ma służyć jako wytłumaczenie strzelania w ten dzień (jak i na wiele dni przed!), jednak jaka tradycja jest warta narażania naszego zdrowia?

Pokazy laserowe są doskonałą doskonałą alternatywą dla fajerwerków, o czym przekonuje się coraz większa ilość osób. Miasta powoli odchodzą od wywołujących kontrowersję pokazów sztucznych ogni na rzecz bezpiecznych pokazów laserowych, stanowiących główną atrakcję sylwestrową w wielu, nawet już polskich miastach.

Gdzie na Sylwestra?

W ostatnich latach na popularności zyskuje Sylwester w górach. Coraz więcej hoteli oferuje w cenie Sylwestra opiekę nad dziećmi, co zwiększa atrakcyjność wyjazdu, szczególnie w noc sylwestrową.

W większych miastach, takich jak Kraków, Warszawa czy Wrocław, główna impreza odbywa się w okolicach centrum, na zewnątrz. Warto jednak pamiętać, że w tym samym czasie ma miejsce wiele mniejszych imprez, odbywających się w klubach i restauracjach. Każda ma swój niepowtarzalny charakter i motyw przewodni, dlatego uczestnicy mają niemal nieograniczony wybór. Trzeba jednak brać pod uwagę konieczność wcześniejszej rezerwacji. Na ostatnią chwilę pozostaną nam tylko nie biletowane imprezy plenerowe, które ze względu na pogodę, nie wszystkim odpowiadają.

Natomiast Sylwester nad morzem jest atrakcją dla przyjezdnych, ponieważ niewielu z nas ma możliwość spędzenia tego wyjątkowego wieczoru na plaży. Sam fakt świętowania z dala od domu już jest bardzo kuszący, dlatego też coraz większa ilość restauracji i hoteli ma w swoich ofertach imprezy sylwestrowe.

W tym roku rozkład świąt i sylwestra sprzyja wyjazdom, ponieważ daje możliwość uzyskania nawet dwóch tygodni wolnego! Nie każdy lubi spędzać czas w kuchni, lepiąc pierogi lub przygotowując sylwestra w domu. Oferty poszczególnych miejsc są na tyle atrakcyjne, że niejednokrotnie okazuje się, że finalnie wyjazd z rodziną i wzięcie udziału w Wigilii i sylwestrze w ośrodku wypoczynkowym jest tańszym rozwiązaniem niż urządzenie obu tych uroczystości we własnym zakresie.

Sylwester z rozmachem czy w domowym zaciszu?

Zabawy sylwestrowe cieszą się niesłabnącą popularnością, jednak zdarzają się sytuację, kiedy na ten jedyny w roku wieczór czekamy z wytęsknieniem tylko po to, by zaszyć się w domowym zaciszu i nieco odpocząć. I o ile zwolenników balów sylwestrowych czy imprez plenerowych jest wciąż wielu, tak każdy z nas zasługuje na chwilę relaksu na własnych warunkach.

Dlatego przed podjęciem decyzji dotyczącej sylwestrowej nocy warto zastanowić się czego od niej oczekujemy, by nie przywitać Nowego Roku na imprezie, na której wcale nie chcieliśmy się znaleźć.

Kolejnym, dość kontrowersyjnym tematem są same fajerwerki. Rosnąca świadomość społeczeństwa sprawia, że w wielu miastach odchodzi się od witania Nowego Roku sztucznymi ogniami. Wszystko ze względu na generowany przez nie hałas, ale także samych ludzi, którzy nie znają umiaru w wypuszczaniu fajerwerków.

Sztuczne ognie, co roku, niosą za sobą wiele nieprzyjemnych sytuacji, takich jak ucieczki przestraszonych psów, czy wypadki spowodowane nieostrożnością lub odpalaniem fajerwerków pod wpływem alkoholu. Nic więc dziwnego, że nie zawsze noc sylwestrowa i pokaz sztucznych ogni kojarzy się z czymś spektakularnym. Dotyczy to również rodziców, którzy nie chcą narażać swoje pociechy na ryzyko poparzenia przez nieostrożnych amatorów fajerwerków.

Sztuczne ognie są szczególnie niebezpieczne, gdy zostają odpalone w tłumie ludzi. Mogą też doprowadzić do pożaru, dlatego nie należy używać ich w pobliżu wiat śmietnikowych, dachów budynków, drzew, czy samochodów.

Co roku w okresie przedsylwestrowym społeczeństwo dzieli się na zwolenników szeroko rozumianej tradycji fajerwerkowej oraz na tych, którym przeszkadzają w noworocznej scenerii porozrzucane opakowania po sztucznych ogniach czy ciągły odgłos wybuchów, trwający niekiedy od początku grudnia.

Nic więc dziwnego, że coraz większa ilość polskich miast rezygnuje z tego sposobu świętowania na rzecz innych – mniej uciążliwych dla mieszkańców oraz bardziej ekologicznych.

Szkodliwe związki chemiczne, które są w nich zawarte w dużym stężeniu wpływają drażniąco na drogi oddechowe i zaostrzają objawy astmy. Latami odkładają się w naszym organizmie, przyczyniając się do wystąpienia schorzeń ze strony wątroby, nerek, układu krążenia, a nawet kości. Ponadto wnikają one do gleby, pozostając tam na wiele lat.

Nie zapominajmy też o zwierzętach. Każdego roku ucieka mnóstwo przerażonych psów, część z nich nigdy się nie odnajduje. Giną też dzikie zwierzęta, które spłoszone wystrzałami biegną przed siebie tracąc życie pod kołami samochodów.

Same fajerwerki, zarówno wybuchy, jak i szkodliwe substancje w nich zawarte, działają niekorzystnie na zdrowie i samopoczucie dzieci oraz osób starszych. Należy pamiętać, że niejednokrotnie sztuczne ognie są wystrzeliwane na oślep, przez co mogą trafić w widzów, robiąc im krzywdę. Wystarczy wielostrzałowa wyrzutnia umieszczona na niestabilnym gruncie, by doszło do nieszczęścia i trwałego uszkodzenia ciała lub słuchu. Pamiętajmy o tym podczas sylwestrowej nocy.

Koncerty plenerowe są doskonałą okazją do zabawy oraz sposobem na niezapomniane przywitanie Nowego Roku, o ile organizatorzy w odpowiedni sposób zadbają o bezpieczeństwo uczestników, a żaden z nich nie wpadnie na pomysł odpalenia fajerwerków w tłumie innych osób.

Podsumowanie

Listopad jest już ostatnim dzwonkiem, by odpowiedzieć sobie na pytanie: “gdzie na Sylwestra?” i znaleźć najlepsze dla siebie rozwiązanie.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki