wtorek, 19 marca, 2024

Fundusze norweskie – atrakcyjna alternatywa dla dotacji unijnych

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneFundusze norweskie – atrakcyjna alternatywa dla dotacji unijnych

Fundusze norweskie – atrakcyjna alternatywa dla dotacji unijnych

- Advertisement -

Większości z nas dotacje kojarzą się ze środkami pochodzącymi z Unii Europejskiej, a przecież Polska korzysta także z wielu innych programów pomocowych. Przykładem są fundusze norweskie, które rozdzielane są już po raz trzeci, a nasz kraj jest ich największym beneficjentem. Ponieważ środki unijne w obecnej perspektywie na lata 2014-2020 powoli się wyczerpują, warto zainteresować się tymi alternatywnymi źródłami finansowania.

Czym dokładnie są fundusze norweskie?

Potoczna nazwa dotacji norweskich tak naprawdę dotyczy pomocy płynącej z Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Ten ostatni tworzą trzy kraje: Norwegia, Islandia oraz Liechtenstein. Są to państwa leżące w obrębie Europy, które jednak nie są członkami Unii Europejskiej. Ponieważ zależy im na dostępie do rynku unijnego i korzystaniu ze swobody przepływu towarów, oferują finansową pomoc biedniejszym członkom UE w zamian za wyżej wymienione przywileje.

Beneficjentami tego wsparcia jest 16 państw, a w obecnym rozdaniu środków Polska otrzymała największą ich część, bo aż 809,3 mln euro. Na tle funduszy unijnych liczonych w miliardach euro środki norweskie nie wydają się imponujące, jednak w praktyce z ich pomocą realizowane są bardzo ambitne projekty w wielu obszarach społecznych i gospodarczych.

Warto dodać, że ważnym aspektem funduszy norweskich jest wzmacnianie dwustronnej współpracy między krajami darczyńcami a beneficjentami pomocy. Ma to bezpośredni wpływ na sposób rozdzielania środków, a także realizację projektów.

Projekty norweskie – na co przeznaczane są środki?

Dzięki pomocy Norwegii, Islandii i Liechtensteinu zrealizowanych zostało w Polsce już wiele ciekawych projektów. Aktualnie środki rozdzielane są w ramach III edycji Funduszy Norweskich i EOG, której zakończenie przewidywane jest na rok 2021. Wspomniana wyżej kwota ponad 809 milionów euro została rozdysponowana na kilka programów tematycznych w następujący sposób:

– Badania – kwota 110 mln euro,

– Rozwój przedsiębiorczości i innowacje – 85 mln euro,

– Rozwój lokalny – kwota 100 mln euro,

– Zdrowie – 20 mln euro,

– Edukacja – 20 mln euro,

– Program Dialog społeczny i godna praca – około 6,12 mln euro,

– Kultura – 75 mln euro,

– Środowisko, energia oraz zmiany klimatu – 140 mln euro,

– Sprawy wewnętrzne – 20 mln euro,

– Sprawiedliwość – 70 mln euro,

– Program Społeczeństwo obywatelskie – 53 mln euro.

W ramach powyższych programów ogłaszane są konkretne konkursy i nabory wniosków. Organizują je polskie instytucje publiczne, tak zwani operatorzy programów. Przykładowo, operatorem programu Rozwój lokalny jest Ministerstwo Rozwoju, programu Zdrowie – Ministerstwo Zdrowia, natomiast programu Rozwój przedsiębiorczości i innowacje – Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Kto i w jaki sposób może ubiegać się o fundusze norweskie?

Beneficjentami dotacji mogą być w zależności od programu i konkursu jednostki samorządu terytorialnego, przedsiębiorstwa, placówki ochrony zdrowia, instytucje kultury, szkoły itp.

Charakter funduszy norweskich wymagający współpracy dwustronnej z partnerami zagranicznymi determinują sposób rozdzielania środków, a także planowanie samych projektów.

Na stronie https://www.subitoadvising.pl/fundusze-norweskie zajmującej się doradztwem i pomocą w pozyskiwaniu środków norweskich znaleźć można opis wielu zrealizowanych już inwestycji, które potwierdzają specyfikę dotacji. Przykładowo, w poprzedniej edycji Funduszy Norweskich i EOG Opera Krakowska otrzymała dofinansowanie w kwocie ponad 840 tys. złotych na realizację projektu „Operowe divertimento na scenach Krakowa i Trondheim”. Polegał on na między innymi na prowadzeniu przez polskich i norweskich artystów warsztatów i prezentowaniu spektakli na terenie Polski i Norwegii.

Samo ubieganie się o środki norweskie jest bardzo podobne jak w przypadku dotacji unijnych – trzeba najpierw znaleźć odpowiedni konkurs, a następnie złożyć wniosek wraz z wymaganą dokumentacją. Specyfiką funduszy z EOG jest jednak to, co wynika z podanego przykładu dotyczącego Opery Krakowskiej – w wielu projektach należy wskazać partnera z Norwegii lub Islandii, by w ogóle móc ubiegać się o dofinansowanie.

Czy łatwo otrzymać środki norweskie?

Przyznawanie dotacji norweskich odbywa się na zasadach konkursowych, a więc dofinansowanie otrzymuje podmiot, którego wniosek zyska najwięcej punktów. Musi on więc spełniać nie tylko wymogi formalne, ale być najbardziej atrakcyjny dla komisji oceniającej. Dla ubiegających się o środki podmiotów najtrudniejsze często okazuje się samo opracowanie projektu zgodnie z wytycznymi programowymi oraz znalezienie partnera zagranicznego do jego realizacji. Aby sprostać tym wymaganiom i jednocześnie zwiększyć szansę na otrzymanie dofinansowania, korzystają z pomocy firm, które świadczą w tym zakresie kompleksowe usługi. Obejmują one często nie tylko napisanie wniosku i skompletowanie dokumentacji, ale także przygotowanie koncepcji projektu, nawiązania kontaktu z partnerami norweskimi, a nawet późniejszego rozliczania otrzymanych przez beneficjenta środków.

- Advertisment -

Zaproszenie na wernisaż „Andrzej Kreutz Majewski. Przestrzenie Uniwersum”

Galeria Kameralna ATElier Kultury w Jaworznie ma zaszczyt zaprosić na wernisaż "Andrzej Kreutz Majewski. Przestrzenie Uniwersum". Wydarzenie odbędzie się 21 marca 2024 roku (czwartek),...

Niezwykły zegar rodem z Jaworzna

Otrzymaliśmy ciekawą prośbę od naszego czytelnika. Oto jej treść: Zwracam się z uprzejmą prośbą do mieszkańców Jaworzna oraz osób mających jakąkolwiek wiedzę o warsztacie wytwórczym...

Jaworznickie hospicjum inauguruje XIX edycję Pól Nadziei

Jaworznickie Hospicjum Homo Homini im. Św. Brata Alberta zainaugurowało kolejną już odsłonę akcji Pola Nadziei. Pierwszym wydarzeniem tej wiosennej edycji było okolicznościowe spotkanie połączone...