czwartek, 28 marca, 2024

Filmowy Kraków – miasto, gdzie powstawały znane produkcje

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneFilmowy Kraków – miasto, gdzie powstawały znane produkcje

Filmowy Kraków – miasto, gdzie powstawały znane produkcje

- Advertisement -

Kraków jest już tak oblegany przez turystów, że najczęściej pojawia się na listach najbardziej interesujących punktów na mapie Polski. Oczywiście to miasto z bogatą, barwną historią, której ślady wciąż możemy odnaleźć niemal na każdej ulicy. Jeśli jednak niekoniecznie chcemy zwracać uwagę na historyczne ciekawostki, możemy podążyć zupełnie inną ścieżką. Ci, którzy interesują się kinem, mogą uczynić z podróży do Krakowa wycieczkę po miejscach najbardziej związanych z kultowymi produkcjami. Do jakich filmów powstawały tutaj zdjęcia?

Lista Schindlera” 

Przejmujący dramat wojenny z 1993 roku, którego reżyserem jest sam Steven Spielberg. Akcja rozgrywa się w czasie II wojny światowej i koncentruje się na tytułowym, niemieckim przedsiębiorcy, który, narażając własne życie, uratował ponad 1000 Żydów od zagłady. Film został obsypany Oscarami i innymi nagrodami, do dziś będąc jedną z najlepszych produkcji podejmujących tematykę wojenną. W obsadzie znalazły się nie tylko zagraniczne nazwiska, ale także i polskie (m.in. Olaf Lubaszenko czy Maja Ostaszewska).

Ponieważ historia prawdziwego Oskara Schindlera rozgrywała się właśnie w Krakowie, to tam pokierował się Spielberg. Obok Starej Synagogi (przy ulicy Szerokiej), gdzie obecnie znajdziemy Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, nakręcono chyba najbardziej zapadającą w pamięć scenę dotyczącą selekcji. Najwięcej ujęć powstało właśnie na Szerokiej, która na potrzeby filmu pełniła m.in. rolę dawnego Placu Zgody.

Vinci”

Juliusz Machulski to jeden z najbardziej uznanych polskich reżyserów. Nawet osoby niezainteresowane kinem znają jego największe hity: „Vabank”, „Seksmisja” czy „Pieniądze to nie wszystko”. W Krakowie zaś powstawał film „Vinci” – akcja koncentruje się na złodziejskim planie, którego celem jest przechwycenie słynnego obrazu „Dama z łasiczką”. 

Na ekranie z łatwością rozpoznamy najbardziej charakterystyczne punkty miasta: Rynek, Sukiennice, a przede wszystkim Wawel. Zdjęcia ujęły zresztą wiele innych urokliwych, tak znamiennych dla Krakowa zakątków, więc produkcja jest bardzo mocno osadzona właśnie w tym rejonie. Nawet kiedy kamera znajdowała się poza stolicą Małopolski, panoramę widać też w innych scenach.

Podwójne życie Weroniki”

Premiera tego filmu odbyła się co prawda w 1991 roku, jednak trudno zapomnieć o tak dobrym dramacie psychologicznym, który wyszedł spod rąk Krzysztofa Kieślowskiego. Fabuła skupia się na dwóch identycznie wyglądających dziewczynach (granych zresztą przez jedną aktorkę – Irene Jacob), Polce i Francuzce. Obie nie mają pojęcia o swoim istnieniu.

Jedna z bohaterek, Weronika z Polski, urodziła się właśnie w Krakowie. Produkcja Kieślowskiego prezentuje nam Rynek Główny i Sukiennice, doskonale widać także pomnik Adama Mickiewicza. Po seansie zdecydowanie warto udać się w to miejsce i przypomnieć sobie poszczególne kadry.

Anioł w Krakowie”

Anioł w Krakowie” to typowe kino rozrywkowe, lekkie i pełne ciepłego humoru. Głównym bohaterem jest właśnie tytułowy anioł, który za swoje regularne, bezprawne wizyty w czyśćcu w konsekwencji zostaje zesłany na ziemię. W tej produkcji również możemy zobaczyć ulicę Szeroką (jak się okazuje była ona bardzo wdzięcznym plenerem dla wielu filmowców). Na poszczególnych ujęciach możemy także rozpoznać słynne Planty oraz Kościół św. Trójcy przy ulicy Stolarskiej.

Nocleg w Krakowie – na co się zdecydować?

Planując wycieczkę tematyczną związaną ze znanymi filmami, warto zatroszczyć się o nocleg. Wybrany przez nas hotel w Krakowie powinien być komfortowy i usytuowanym w sprzyjającym zwiedzaniu miejscu.

W tym celu doskonale sprawdzi się 4-gwiazdkowy Hotel Mercure Kraków Stare Miasto, który jest położony bardzo blisko dworca PKP oraz Rynku Głównego. Każdy z blisko 200 klimatyzowanych pokoi posiada Wi-Fi oraz wygodne wyposażenie, mogące zadowolić nawet najbardziej wymagających gości. Ponadto do dyspozycji mamy hotelową restaurację serwującą świetne jedzenie, a także – dla lubiących aktywny tryb życia – doskonale zaopatrzone centrum fitness. Jeśli podróżujemy z naszym psem czy kotem, może zatrzymać się tutaj z nami, ponieważ hotel jest w pełni przyjazny dla zwierzaków.

Równie korzystnym pomysłem na nocleg będzie Hotel ibis budget Kraków Stare Miasto. Tu też mamy do czynienia z rewelacyjną lokalizacją, ponieważ do Bramy Floriańskiej możemy dotrzeć po zaledwie 15-minutowym spacerze. Ten obiekt także jest przystosowany dla zwierząt. Jako goście możemy dostać na miejscu pyszne śniadanie – po jedzeniu można od razu ruszać na zwiedzanie. Poszczególne pokoje są wygodne, czyste i estetyczne, co znacząco przekłada się na komfort pobytu. 

Filmowy Kraków już czeka – odwiedzenie zakątków widzianych wcześniej na ekranie będzie niezapomnianym przeżyciem.

- Advertisment -

Blok 910 w pełni sprawny po odbiorze z PSE

Blok 910 MW w Jaworznie zrealizował wszystkie testy odbiorowe wymagane przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. Spełnienie testów PSE pozwala prowadzić bez ograniczeń komercyjną eksploatację jednostki. Przeprowadzone testy wynikały z udzielonej koncesji, umowy z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi oraz wymagań określonych w Instrukcji Ruchu i Eksploatacji...

Spotkanie na temat możliwości pozyskiwania funduszy na rozwój przedsiębiorstw

W imieniu Jaworznickiej Izby Gospodarczej zapraszamy na spotkanie na temat możliwości pozyskiwania funduszy na rozwój przedsiębiorstw. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Szymkiewicz-Brodziak, kierownik wydziału informacji i...

Pozytywne zmiany na Osiedlu Podłęże

Radny Rady Miejskiej w Jaworznie Maciej Bochenek mówi o pozytywnych zmianach, które w ostatnim czasie zaszły na Osiedlu Podłęże. Dotyczą one ulicy Wilczej oraz...